Spis treści
- Opolskie: najmniej testów w kraju
- "Liczba zakażeń nie maleje" - przedszkola się oddalają, a rodzice mają czym martwić
- Przedszkola Opole: Kiedy otwarte, na jakich zasadach?
- Czy moje dziecko będzie w przedszkolu/żłobku bezpieczne?
Opolskie: najmniej testów w kraju
Województwo opolskie wykonuje najmniej testów na koronawirusa w kraju - wynika ze zbiorczych danych z każdego województwa opublikowanych przez Gazetę Wyborczą. Do 4 maja - w naszym regionie przeprowadzono 3 872 testów. Zachorowalność na COVID-19 zmierzyliśmy już w połowie kwietnia; region opolski znalazł się na 8-9 miejscu w kraju. Na 100 tys. mieszkańców 15,3 było zakażonych.
Czytaj więcej: Koronawirus. Jak Opolszczyzna wypada na tle kraju? Zaskakująco źle! [ANALIZA DANYCH]
Podczas badań na koronawirusa w województwie opolskim - jeden z dziewięciu wyników jest pozytywny, czyli potwierdza zachorowanie.
"Liczba zakażeń nie maleje" - przedszkola się oddalają, a rodzice mają czym martwić
Od paru dni codzienne raporty Ministerstwa Zdrowia największe wzrosty w liczbie chorych potwierdzają w woj. śląskim i dolnośląskim. Opolszczyzna nie notuje dużych wzrostów.
>>Koronawirus Opole i Opolszczyzna. Przybywa ozdrowieńców? Masowe wzrosty zachorowań w sąsiednim regionie
>> Koronawirus Opole i Opolszczyzna. COVID-19 zabrał już 30 osób
Niemniej, analiza danych zwykle ma sens przy uwzględnieniu średniej z co najmniej tygodnia. Ratusz mówi jasno: "liczba zakażeń nie maleje" - dlatego żłobki i przedszkola nie zostaną otwarte.
Opole przygotowuje się do otwarcia publicznych żłobków i przedszkoli od 18 maja. Ze względu na wymogi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz stale zmieniającą się sytuację pandemiczną [...] nie można wykluczyć, że termin ten zostanie przesunięty na 25 maja.
- czytamy w komunikacie ratusza.
Przedszkola Opole: Kiedy otwarte, na jakich zasadach?
Opolskie żłobki i przedszkola nie ruszą w pełnej obsadzie. Już teraz przygotowywana jest lista dzieci, których rodzice chcą posłać je do placówek.
- Rodziców prosimy o zgłaszanie się do poszczególnych placówek. Dyrektorzy przyjmą tylko określoną liczbę dzieci, pierwszeństwo będą miały pociechy medyków i innych służb, samorząd zaś zapewni maseczki, płyny dezynfekujące itd. O tym, ile gdzie jest miejsc informować będą dyrektorzy placówek. Rodzice dzieci, które nie pójdą do przedszkola lub żłobka nie poniosą żadnych opłat - głosi komunikat samorządu.
Czy moje dziecko będzie w przedszkolu/żłobku bezpieczne?
To pytanie zadaje sobie prawdopodobnie każdy rodzic. Miejskie żłobki i przedszkola robią co mogą i zapewniają: reżim sanitarny będzie utrzymany.
W każdym przedszkolu i żłobku wprowadzony zostanie szczególny reżim sanitarny. Nie zwolni to jednak rodziców od obowiązku podpisania oświadczenia, że bierze odpowiedzialność za posłanie dziecka do przedszkola lub żłobka. Opiekunowie będą musieli podpisać również zgodę na badanie temperatury dzieci, ponieważ wymagane jest prowadzenie karty temperatury u dzieci
Dzieci, których rodzice wyrażą zgodę na ich uczestnictwo w zajęciach w przedszkolu, czy żłobku nie będą nigdzie wychodzić. Nie będą też mogły przynosić do przedszkola swoich zabawek. Według standardów GIS przedszkola będą wypełnione na 85 procent. W żłobkach natomiast uruchomione zostanie 40 procent miejsc. Jeśli zaś chodzi o żłobki i przedszkola niepubliczne decyzje o terminie i zakresie uruchomienia placówek podejmują organy prowadzące.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!