W opolskim kościele od początku epidemii odbyło się już kilka roszad; najpierw, od 30 maja br. biskup odwołał dyspensę od uczestnictwa w mszach (nadaną wcześniej), a uczestnictwo wiernych w niedzielnych obrzędach znowu było obowiązkowe. W środę (26 sierpnia) doszło do zmiany w przepisach i biskup ponownie wprowadza dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej, publikując dekret, do którego teraz (14 października) wydano aneks z pięcioma tajemniczymi zasadami.
Zobacz też: Nowy dekret BISKUPA. Znikają kolejne obowiązki! KOŚCIÓŁ znowu "dla chętnych"?!
Diecezja Opolska zmienia zasady. Do dyspensy dopisano 5 nowych zasad
W środę na stronie diecezji opolskiej opublikowano aneks do wydanego w sierpniu dekretu, który zakłada 5 nowych wpisów:
- Wyłączenie z obowiązku zasłaniania ust i nosa w czasie trwania obrzędów liturgicznych nie dotyczy już kapłanów odprawiających mszę,
- W czasie rozdzielania komunii świętej wiernym wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos,
- W sytuacji znacznego pogorszenia sytuacji epidemicznej należy zawiesić organizację wydarzeń, o których mówi pkt 11. (rekolekcje, misje, wyjazdy), a już zaplanowane odwołać,
- W przypadku przejścia szkół, do których uczęszczają dzieci mieszkające na terenie danej parafii w tryb zdalny, należy w takim trybie prowadzić spotkania parafialne, a jeśli jest to niemożliwe, należy je odwołać,
- W sytuacjach nadzwyczajnych Kuria może zostać zamknięta. Stosowne informacje zostaną umieszczone na stronie internetowej diecezji opolskiej oraz przesłane duszpasterzom za pośrednictwem służbowej poczty.
Zmiany w kościele po zakażeniu biskupów?
Czym jest ów "znaczne pogorszenie sytuacji epidemicznej", tego nie wiadomo. Czy zmiany mają związek z wykryciem infekcji wśród części biskupów? Przypomnijmy, że opolscy biskupi Andrzej Czaja i Rudolf Pierskała mają potwierdzoną obecność wirusa SARS-COV-2.
Istnieje też podejrzenie, że w trakcie piastowania swoich urzędów, mogli zainfekować młodzież, którą bierzmowali. Wiadomo bowiem, że jeden z biskupów udzielał sakramentu bierzmowania w Kędzierzynie-Koźlu i Krapkowicach. Po potwierdzeniu infekcji, kolejni duchowni trafili na kwarantannę.
Do tej pory nie potwierdzono jeszcze konkretnej drogi transmisji wirusa, ale padł cień podejrzeń na 387. Zebranie Plenarne KEP, gdzie biskupi Polscy wykonali wspólne zdjęcie bez maseczek ochronnych. Na spotkaniu był m.in. biskup Andrzej Czaja.
Czytaj więcej: Biskup Andrzej Czaja zakażony KORONAWIRUSEM. Kolejni KSIĘŻA na kwarantannie, a kościoły wciąż otwarte