Koronawirus w Polsce, poniedziałek 8 marca. Ile nowych zakażeń? [RAPORT]
W poniedziałek 8 marca Ministerstwo Zdrowia informuje o 6 170 nowych, potwierdzonych testami zakażeniach w całym kraju. Wszystkie przypadki pochodzą z województw:
- mazowieckiego (1289),
- pomorskiego (715),
- śląskiego (520),
- małopolskiego (499),
- dolnośląskiego (449),
- podkarpackiego (431),
- wielkopolskiego (401),
- lubuskiego (308),
- kujawsko – pomorskiego (299),
- łódzkiego (235),
- warmińsko – mazurskiego (202),
- zachodniopomorskiego (188),
- świętokrzyskiego (128),
- lubelskiego (122),
- opolskiego (122).
W ciągu doby, według danych MZ, bezpośrednio przez COVID-19 zmarły 4 osoby, ze względu na choroby współistniejące - 28 osób.
Koronawirus opolskie: Ile zakażeń w poniedziałek 8 marca? [POWIATY]
W ciągu doby na Opolszczyźnie przybyły 122 nowe infekcje SARS-COV-2. Najwięcej chorych przybyło w powiecie nyskim.
- powiat brzeski: 6,
- powiat nyski: 34,
- Opole: 32,
- powiat głubczycki: 2,
- powiat namysłowski: 0,
- powiat oleski: 7,
- powiat strzelecki: 0,
- powiat prudnicki: 3,
- powiat kluczborski: 10,
- powiat opolski: 6,
- powiat k. kozielski: 21.
Według danych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, z 613 dostępnych łóżek dla pacjentów z COVID-19, 238 łózek jest zajętych. Pod respiratorem jest 19 osób, z 62 dostępnych w województwie maszyn.
Mniej infekcji, więcej zajętych respiratorów
Niestety, mimo nieco mniejszego wzrostu zakażeń, w Polsce coraz więcej pacjentów potrzebuje respiratorów. Coraz więcej zakażonych trafia też do szpitali.
- Tu, niestety, w ciągu ostatniej doby przybyło nam prawie pół tysiąca nowych pacjentów, a 69 osób trafiło pod respiratory. To jest bardzo niepokojąca liczba. Widzimy, że tych pacjentów zakażonych koronawirusem przybywa w naszych szpitalach, i to przybywa w dość lawinowy sposób - powiedział Kraska w porannym programie Pierwszym Polskiego Radia.
Wiceminister poinformował również, że obecnie ponad 17,3 tysiąca osób przebywa na oddziałach covidowych. Przypomniał, że do dyspozycji jest też 35 szpitali tymczasowych. W nich, według informacji przekazanych przez Kraskę, przebywa obecnie tysiąc osób, a jest w nich w sumie prawie 7 tysięcy miejsc.
Dopytywany o dużą liczbę pacjentów w złym stanie, wiceminister zdrowia wskazał na fakt zbyt późnego zgłaszania się do szpitali. - Pacjenci usiłują na własną rękę się leczyć, czasem w ogóle nie zgłaszają się do lekarza, nawet nie wykonują testów. Chcą tę chorobę przejść w domu - mówił Waldemar Kraska.