Możesz kupić kościół! Diecezja wrocławska sprzedaje swoją świątynie

i

Autor: wikimedia.com/Wirela Możesz kupić kościół! Diecezja wrocławska sprzedaje swoją świątynie

Możesz kupić kościół!

Kościół sprzedaje swoją świątynie! Upadek religii, czy dobry biznes?

2022-11-26 9:00

Możesz kupić kościół! Nie całą instytucję, ale - przynajmniej na razie - jeden, ponad siedemsetletni budynek. Archidiecezja wrocławska wystawiła na sprzedaż Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, alternatywnie nazywany po prostu byłym kościołem Minorytów. Potrzebny jest właściwie tylko gruby portfel.

Kościół sprzedaje kościół. Archidiecezja wrocławska chce się pozbyć świątyni za miliony

W ofercie biura nieruchomości w oczywisty sposób znajdziemy mieszkania i domy, ale rzadko widujemy oferty sprzedaży kościoła. I to kościoła z ponad 700-letnią historią, a tak jest w przypadku Archidiecezji Wrocławskiej, która zdecydowała się pozbyć swojej świątyni, przy okazji sporo przy tym zarabiając.

Oferta pojawiła się w biurze Rentis Nieruchomości, a przedmiotem transakcji jest były kościół Minorytów w samym centrum Brzegu (woj. opolskie) przy ul. Młynarskiej. Obiekt widnieje w rejestrze zabytków, ale pośrednik zapewnia, że nowy właściciel nie musi mieć zgody konserwatora - wystarczą pieniądze. A tych potrzeba sporo - dokładnie 2,5 miliona złotych (wychodzi 2 631,58 zł/km2, bo kościół liczy ich aż 950). Do tego dochodzi działka - 17,93 a.

Archidiecezja Wrocławska sprzedaje swoją świątynię. Dlaczego?

Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1285 roku, co oznacza że budynek ma ponad 700 lat. Dlaczego archidiecezja wrocławska zdecydowała się na taką sprzedaż? Historia nieruchomości jest ciekawa - księża przejęli ją w 2003 r. nie płacąc prawie nic. Duchowni przejęli budynek od miasta za... złotówkę! Wcześniej, jeszcze przed duchownymi, w dzisiejszym, nieczynnym "kościele" była remiza strażacka, magazyn, czy... sklep meblowy. Biuro nieruchomości udostępnia krótki film, na którym możemy zobaczyć stan obiektu z zewnątrz i od środka.

Archidiecezja wrocławska zapytana przez portal brzeg24.pl o powód takiej sprzedaży odpowiada, że w Brzegu kościołów jest pod dostatkiem i nie potrzebuje kolejnej placówki do odprawiania mszy.

Nie przegap: Zasłynął z hasła "Gdzie są te dzieci?", dostał nagrodę od Kościoła! Mateusz Kłosek, "napastnik Boga"

Sonda
Czy spadająca liczna kandydatów na księży to wina Kościoła?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki