Koszatka wróciła na teren województwa opolskiego po 100 latach. Informacje z Polskiej Czerwonej Księgi wskazują, że koszatkę w naszym regionie opisano i potwierdzono w latach 1901 - 1975. Z kolei szczegółowe informacje od krakowskiego naukowca wskazują, że opolska lokalizacja koszatki spod Prudnika w Górach Opawskich datowana jest na lata 20-30 XX w.
Koszatka wróciła na Opolszczyznę po 100 latach. Gatunek chroniony i cenny
Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Koszatka jest gatunkiem występującym w kraju tylko w dzikich puszczach północno-wschodniej Polski i w niektórych lasach Sudetów. Jest gatunkiem chronionym, umieszczonym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.
Gryzonie zasiedlają dojrzałe lasy liściaste i mieszane o zróżnicowanym składzie gatunkowym i piętrowym, z dużą liczbą schronień takich jakn np. dziuple, czy duże zwarcia koron.
- Koszatka to prawdziwy śpioch, hibernujący czasem ponad 6 miesięcy. Bardzo niechętnie schodzi na ziemię, większość życia spędzając wysoko w koronach drzew - czytamy w oficjalnym komentarzu Lasów Państwowych.
W związku z odkryciem, Urząd Marszałkowski zlecił prace badawcze pracownikom Instytutu Biologii Prace, Nadleśnictwu Kluczbork oraz Zespołowi Opolskich Parków Krajobrazowych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Mają potrwać do października.
Polecany artykuł: