Mobilna spowiedź

i

Autor: Super Express/Sebastian Wielechowski

Ksiądz o spowiedzi w EPIDEMII! Wierni ruszyli do konfesjonałów

2020-05-06 13:27

Epidemia nadwyrężyła światową i lokalną gospodarkę, ale także psychikę i...duchowe potrzeby wiernych! Wszędzie, także w kościołach, obowiązują nowe zasady i nowa rzeczywistość. Choć spowiedź w konfesjonałach nigdy nie była oficjalnie zakazana, od 1 maja wskazówki brzmią nieco inaczej. Dotychczas zalecana była raczej formuła tzw. "żalu doskonałego". Od 6 dni konfesjonały przyjmują wiernych na bardziej klasycznych zasadach.

Spis treści

  1. Spowiedź w czasie epidemii? Żal doskonały
  2. 6 dni od powrotu konfesjonałów. "Wierni bardzo się ucieszyli"
  3. Opole: Kiedy się spowiadać? Nowe zasady, a spowiedź nieodłącznie z maseczką

Nowa rzeczywistość objęła wszystkich, nie zapominając o świątyniach. W pierwszym etapie odmrażania gospodarki zmiany wyraźnie wskazały dopuszczalną liczbę osób wewnątrz kościołów.

Czytaj więcej: Koronawirus. Zmiany w kościołach. Ile osób wejdzie do katedry opolskiej? [SZCZEGÓŁY]

Spowiedź w czasie epidemii? Żal doskonały

Restrykcje z nikim nie obeszły się łagodnie; wierni odczuli je np. w procesie spowiedzi. Znany i praktykowany od lat sposób angażujący konfesjonał nieco zmienił oblicze. Wierni spowiadali się przy stoliku, odizolowani od księdza podwójną folią i maseczką, w wolnej przestrzeni, lub korzystali z tzw. żalu doskonałego. Od 1 maja konfesjonały wróciły do powszechnego użytku - zgodnie z nowym zarządzeniem biskupa opolskiego Andrzeja Czai.

Spowiedź w konfesjonałach nigdy nie była zawieszona. Oficjalne wskazówki mówiły tylko o przeprowadzaniu jej w ten sposób, aby uniknąć jakiegokolwiek zakażenia. Żal doskonały jest formą, która w takich sytuacjach może gładzić grzechy. Ale jak ktoś prosi o spowiedź, nie można jej odmówić. W całej diecezji od 1 maja już korzystamy z konfesjonałów

Minister edukacji o maturze 2020

- mówi ksiądz Joachim Kobienia z Opola.

6 dni od powrotu konfesjonałów. "Wierni bardzo się ucieszyli"

Można powiedzieć, niewątpliwie, że wierni bardzo się ucieszyli, że w taki sposób mogą się wyspowiadać. Oczywiście jeszcze raz przypomnę, że spowiedź nigdy nie była zawieszona, obowiązywały tylko wskazania do żalu doskonałego

- podkreśla ksiądz Joachim Kobienia.

Opole: Kiedy się spowiadać? Nowe zasady, a spowiedź nieodłącznie z maseczką

- Księża będą na Was czekali w zwyczajowych godzinach, czyli w tygodniu 30 minut przed Mszą św., w soboty od godziny 17.30, a w niedziele podczas Mszy św. Pamiętajcie, by zgodnie z przepisami, podczas spowiedzi zakrywać usta i nos - przekazuje Parafia Przemienienia Pańskiego w Opolu.

Biskup opolski zdecydował też o dopuszczeniu do służby przy ołtarzu dzieci powyżej 13. roku życia, a nie jak dotąd tylko osób pełnoletnich.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki