matura, ilustracja

i

Autor: Shutterstock

Motywy literackie na maturę [MATURA 2020: JĘZYK POLSKI]

2020-06-07 6:20

Motywy literackie na maturę 2020 z języka polskiego. Matura 2020 zbliża się coraz większymi krokami. Wychodząc naprzeciw, przygotowaliśmy motywy literackie, na które z dużym prawdopodobieństwem możesz trafić na tegorocznej maturze. Zobacz, które motywy literackie powtarzają się najczęściej! Jest duża szansa, że to właśnie na nie trafisz na tegorocznym egzaminie dojrzałości!

Motywy literackie na maturze z języka polskiego 2020. Tegoroczna matura rozpocznie się już 8 czerwca (w poniedziałek) i potrwa do 29 czerwca (ostatni poniedziałek miesiąca).

Przygotowaliśmy motywy literackie, na które z dużym prawdopodobieństwem możesz trafić na tegorocznym egzaminie dojrzałości!

Czytaj też: Matura 2020. Największe liceum w Opolu ma poważne PROBLEMY!

Matura 2020:

Zobacz pełny harmonogram egzaminów: TUTAJ

Motywy literackie na maturę [MATURA 2020: JĘZYK POLSKI]: zobacz propozycje Super Expressu!

  • Motyw emigracji

Wśród motywów literackich, które mogą pojawić się na maturze 2020, wielu nauczycieli wskazało właśnie motyw emigracji. Tułaczka i rozbrat z krajem od dawna pojawia się na maturze. Wątek można przedstawić w wielu blaskach i cieniach, a podejmowany niejednokrotnie przez największych pisarzy - daje duże pole do popisu w kwestii powoływania się na wybrane dzieła. Z największych klasyków może to być choćby Cyprian Kamil Norwid "Moja piosenka II", Sławomir Mrożek "Emigranci", czy Janusz Głowacki "Antygona w Nowym Jorku", nawiązujący do dramatu Sofoklesa.

  • Motyw miłości do ojczyzny

Ponownie: ojczyzna może przejawiać się w wielu interpretacjach, dając jednocześnie możliwości definiowania patriotyzmu. "Pieśń o Rolandzie" to w tym przypadku najstarszy epos, opiewający heroizm i czyny, niegdyś uznawane za ideał. ,,O spustoszeniu Podola" Jana Kochanowskiego (o Najeździe Tureckim), ,,Powrót posła" - czyli pierwsza komedia, opisująca realia Polski podczas Sejmu Czteroletniego (zamówiona przez obóz partyjny), czy ,Konrad Wallenrod" Adama Mickiewicza, powinny się nadać!

  • Rola literatury

Zmiana jest jednym z podstawowych efektów, jakie literatura próbuje osiągnąć. Odbiór dzieł literackich może mieć ogromny rozstrzał, zarówno emocjonalny, jak intelektualny. "Syzyfowe Prace" Stefana Żeromskiego, Gustaw Herling-Grudziński i "Inny Świat" i "Dziady cz. IV" Adama Mickiewicza są przy tym motywie najczęściej wymienianymi pozycjami.

  • Śmierć

Towarzyszy wszystkim, wszędzie i od zawsze. Także na maturze. "Medaliony" Zofii Nałkowskiej, w których śmierć jest z nami od początku do końca, rozważania i rozterki Hamleta u Williama Szekspira i ponownie..."Pieśń o Rolandzie” mogą nam pomóc zmierzyć się z tym motywem.

  • Motyw kobiety

Bruno Schulz miał stwierdzić kiedyś, że "Cudzoziemka" traktuje o "złej kobiecie". Powieść autorstwa Marii Kuncewiczowej pomoże scharakteryzować ten motyw podobnie jak "Antygona" Sofoklesa - o kobiecie, trzymającej się własnych i nieco innych zasad moralnych.

To kilka propozycji motywów literackich, które mogą pojawić się w tym roku na maturze z języka polskiego! Wszystkim życzymy powodzenia!

Zobacz też: Matura 2020: Przecieki. Co będzie na maturze z polskiego?

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty w lipcu? KOMENTARZ premiera Mateusza Morawieckiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki