Eco-Miasta 2020. Najbardziej ekologiczne miasta w Polsce. Ranking prowadzony przez Ambasadę Francji w Polsce, a organizowany przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Teraz Środowisko wyłania laureatów w kategoriach: gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami oraz zrównoważona mobilność.
Laureatami 7. edycji konkursu Eco-Miasto zostały:
- Kraków (woj. małopolskie)
- Jaworzno (woj. śląskie),
- Bydgoszcz (woj. kujawsko-pomorskie),
- Aleksandrów Łódzki (woj. łódzkie),
- Wrocław (woj. dolnośląskie),
- Kędzierzyn-Koźle (woj. opolskie),
- Gdynia (woj. pomorskie)
- Jarocin (woj. wielkopolskie),
- Gdańsk (woj. pomorskie),
- Polkowice (woj. dolnośląskie).
Kędzierzyn-Koźle. Reprezentant ekologii z opolskiego. Ranking ekologicznych miast 2020
W zakończonej właśnie 7. edycji konkursu, łącznie zgłosiło się 59 miast z 14 województw. W sumie przesłano 90 zgłoszeń, spośród których ponad 60 proc. przesłały samorządy liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców.
- Konkurs pokazuje, że dzięki lokalnym inicjatywom możemy działać razem na rzecz ochrony planety. Dotąd wzięło w nim udział ponad 100 miast z całej Polski. Powodem tak dużego zainteresowania jest chęć wymiany doświadczeń w obliczu aktualnych wyzwań w dziedzinach takich jak, gospodarka odpadami, gospodarka wodna czy efektywność energetyczna. Pozytywne działania zataczają coraz szersze kręgi - mówił Frédéric Billet, Ambasador Francji w Polsce, podczas ceremonii wręczenia nagród w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.
Kędzierzyn-Koźle wygrał w kategorii zieleń miejska wespół z Wrocławiem. Jak informuje biuro prasowe, Kędzierzyn-Koźle wyróżnia analityczne podejście do rozwoju zieleni, wraz z analizą gatunkową pod kątem zwiększenia różnorodności biologicznej, dzięki czemu tereny zieleni stanowią ponad 55 proc. powierzchni miasta.
Wrocław z kolei zwrócił uwagę wytycznymi dot. ochrony drzew na terenach inwestycyjnych i zaangażowanie szkół w zwiększanie powierzchni retencyjnej na boiskach.
W pozostałych kategoriach wygrały:
- efektywność energetyczna:
- Bydgoszcz,
- Aleksandrów Łódzki
- gospodarka odpadami:
- Gdynia,
- Jarocin,
- zrównoważona mobilność:
- Gdańsk,
- Polkowice.
Tegoroczną nowością projektu było wręczenie wyróżnienia specjalnego Ministra Klimatu Michała Kurtyki. Spośród wszystkich zgłoszeń resort docenił gminę Polkowice. To niewielkie, górnicze miasto strategicznie podchodzi do projektowania elektromobilności, buduje partnerstwa i aktywizuje mieszkańców. - Docenienie Polkowic zarówno przez jury, jak i Ministerstwo Klimatu doskonale pokazuje, że nie tylko duże metropolie mogą realizować prośrodowiskowe projekty, ale również mniejsze ośrodki miejskie. To świetny przykład i inspiracja dla kolejnych samorządów- mówi Joanna Spiller z „Teraz Środowisko”.