Województwo opolskie zapłaci studentom medycyny, żeby pracowali w regionie

i

Autor: opolskie.pl Województwo opolskie zapłaci studentom medycyny, żeby pracowali w regionie

Nie emigrujesz, a oni PŁACĄ! Opolszczyzna chce zatrzymać STUDENTÓW! Znamy KWOTY

2020-09-29 13:58

Problem depopulacji Opolszczyzny nie jest nowością. Najmniejsze województwo w kraju boryka się z nim od ponad ćwierćwiecza i nic nie wskazuje na nagły obrót sprawy. Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podjął decyzję o stypendiach dla przyszłych lekarzy. Studenci dostaną pieniądze za pozostanie w regionie. Są warunki.

Opolszczyzna się wyludnia, a ten proces trwa od ponad ćwierćwiecza. O szczegółach dotyczących sytuacji demograficznej możesz przeczytać TUTAJ. We wtorek 29 września Urząd Marszałkowski poinformował o inicjatywie marszałka Andrzeja Buły, który proponuje panaceum na permanentny brak lekarzy - 2 tysiące złotych miesięcznie dla studentów medycyny, którzy zdecydują się zostać w regionie.

Opolskie zapłaci studentom, żeby zostali i pracowali

W Urzędzie Marszałkowskim powstał program stypendialny, którego celem jest zatrzymanie młodych lekarzy w regionie. Stypendia będą przyznawane studentom kierunku lekarskiego, którzy zamierzają podjąć pracę m.in. w szpitalach z województwa opolskiego. Na początek takie wsparcie może trafić do 30 studentów, choć Andrzej Buła zaznacza, że ta liczba może wzrosnąć. - Jesteśmy otwarci na zwiększenie liczby tych studentów. Według naszych analiz, najlepiej jakby corocznie zatrudnienie otrzymało 50 lekarzy [...] - informuje.

Program wsparcia studentów kierunków medycznych może wystartować już w tym roku akademickim. Czy pieniądze zatrzymają uciekających z regionu studentów?

Stajemy przed wyzwaniem jakim jest zachęcenie odpowiedniej liczby studentów kształcących się na kierunku lekarskim do podjęcia pracy, po zakończeniu nauki w naszych szpitalach. Pieniądze chcemy przyznawać już w tym roku akademickim

Z kolei Roman Kolek - wicemarszałek - zwrócił uwagę, że braki kadrowe wśród medyków dotyczą nie tylko Opolszczyzny. Występują w całym kraju i Europie, a niedobory w tej grupie zawodowej mają wiele źródeł. - Zmagamy się podobnie jak wszystkie kraje europejskie z niedostateczną liczbą lekarzy. Niedobór w tej grupie personelu spowodowany jest wieloma czynnikami m.in. poziomem wynagrodzenia i związaną z tym migracją zarobkową oraz starzeniem się społeczeństwa, które nie omija lekarzy, stwarzając problemy z zastępowalnością pokoleniową w tej grupie zawodowej - przekazuje Kolek.

Opolskie próbuje zatrzymać lekarzy. Studenci dostaną stypendia. Są zasady

Zasady przyznawania stypendium dla studentów kształcących się na kierunku lekarskim zostaną poddane konsultacjom m.in. z organizacjami pozarządowymi oraz Radą Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego.  Docelowo projekt uchwały zostanie poddany głosowaniu przez radnych sejmiku województwa opolskiego. Na razie opublikowano wstępne założenia. Studenci, którzy chcieliby otrzymać 2.000 zł miesięcznie powinni:

  • studiować na IV, V lub VI roku, na kierunku lekarskim,
  • nie mogliby powtarzać roku akademickiego,
  • nie powinni korzystać z urlopów w okresie, na który ubiegaliby się o przyznanie stypendium,
  • zobowiązać się do odbycia stażu i podjęcia pracy w podmiocie leczniczym, dla którego podmiotem tworzącym jest Województwo Opolskie, inna jednostka samorządu terytorialnego na terenie województwa opolskiego, właściwy minister lub Uniwersytet Opolski, na okres pracy odpowiadający okresowi pobierania stypendium, liczonego pełnymi latami,
  • zobowiązać się do dokonania wyboru specjalizacji lekarskiej, która jest deficytowa w podmiocie leczniczym, o którym mowa w pkt 4, w którym podejmie zatrudnienie.
Sedno Sprawy - Krzysztof Sobolewski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają