Noc Muzeów 2022 w Opolu
Noc Muzeów odbywa się w wielu miastach Polski i Europy, a Opole nie pozostaje wyjątkiem. Co roku - w tym przypadku po covidowej przerwie - instytucje kultury, muzea i obiekty historyczne otwierają swoje drzwi, zapraszając zwiedzających w ramach tego cyklu. Poniżej znajdziecie pełny program imprezy w Opolu. Co ważne, Noc Muzeów jest darmowa! W niektórych miejscach co prawda możecie spotkać się z pobieraniem jakiejś kwoty, ale są to zwykle symboliczne koszty - np. 1 zł.
Lista muzeów otwartych podczas Nocy Muzeów 2022 w Opolu
Noc Muzeów 2022 w Opolu odbędzie się już w najbliższą sobotę, 14 maja. Tego dnia swoje drzwi dla zwiedzających otworzy:
- Archiwum Państwowe,
- Centralne Muzeum Jeńców Wojennych,
- Muzeum Polskiej Piosenki,
- Wieża Piastowska,
- Zamek Górny,
- Instytut Śląski,
- Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej,
- Muzeum Śląska Opolskiego,
- Muzeum Uniwersytetu Opolskiego,
- Muzeum Wsi Opolskiej.
Polecany artykuł:
Noc Muzeów 2022 w Opolu. Pełny program
- Archiwum Państwowe w Opolu
Archiwum zaprasza na wystawę „Świat od deski do deski. W kręgu starodruków Archiwum Państwowego w Opolu” oraz kilka wykładów dotyczących Księgi Głubczyckiej. Dla młodszych uczestników przygotowano test czytelniczy „Czy znasz swoją półkę z książkami?” oraz zajęcia: „I ty możesz zostać iluminatorem”.
Wszystkie godziny znajdziesz TUTAJ
- Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Przygotowano działania wokół jednego tematu, którego głównym bohaterem będzie „Miś Wojtek”. Z tej okazji obejrzycie wystawę „Zwierzęta maskotki w Polskich Siłach Zbrojnych w latach 1918–1945”, film animowany „Miś Wojtek” oraz dokumentalny „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki. - Zapraszamy również na rozmowę online z brytyjską wokalistką Katy Carr - „Wojtek i historia Polski śpiewająco” oraz zajęcia dla rodzin z dziećmi „Wojtek! Pomóż nam znaleźć drogę do domu”, warsztaty plastyczne z Natalią Nosovą w języku polskim i ukraińskim oraz grę planszową „Miś Wojtek”. - czytamy w programie.
Szczegóły i godziny programu TUTAJ
- Instytut Śląski w Opolu
Organizatorzy przygotowali piknik w parku przy Młodzieżowym Domu Kultury oraz wystawę. Ciekawą inicjatywą jest „Let’s GOpole!” – zabawa dla tych, którzy mogą się pochwalić wiedzą o Opolu. 14 maja należy odebrać w Instytucie Śląskim mapę i formularz do odpowiedzi. Następnie wyruszyć w podróż po Opolu i zobaczyć, gdzie zgromadzona jest historia. Zadbajcie o naładowany telefon, by przy jego pomocy zeskanować kody QR w wyznaczonych miejscach. Regulamin gry jest dostępny na stronie. Dla szczęśliwców, którzy ukończą wyzwanie, czekają nagrody!
- Muzeum Lap Rentgenowskich
W Politechnice Opolskiej będzie można wziąć udział w wykładzie „O promieniowaniu rentgenowskim inaczej” i pokazie wyładowań elektrycznych w Laboratorium wysokich napięć.
- Muzeum Polskiej Piosenki
Tu postawiono m.in. na koncert z otwarcia obiektu. Będzie można go obejrzeć wieczorem. Wcześniej - zwiedzanie wystawy stałej. SZCZEGÓŁY.
- Muzeum Śląska Opolskiego
Zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawach czasowych: „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej” oraz „Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania”. Dla najmłodszych (5-10 lat) organizatorzy przygotowali bezpłatne warsztaty „Poplątanie z pomieszaniem” i „Kolorową nitką malowane”. SZCZEGÓŁY
- Muzeum Uniwersytetu Opolskiego
Organizatorzy postawili na historię farmacji. Z tej okazji będzie można zwiedzić wystawę „Dawne opolskie kramy, apteki i drogerie” i wziąć udział w wykładach: „Historia apteki miejskiej w pigułce”, „Receptura dobrego słowa – pigułki poetyckie Waltera Pyki”, „Spacer szlakiem opolskich aptek” oraz w pokazie „Szwarc, mydło i powidło, czyli dawne receptury aptekarskie”. GODZINY
- Muzeum Wsi Opolskiej
Przygotowano zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego wiatraka z Dobrzenia Wielkiego, młyna wodnego z Siołkowic Starych, pokaz sztuki kowalskiej, haftu krzyżykowego, wykonywania koronki klockowej, przędzenia na kołowrotku oraz pokaz wypieku i degustację chleba wypiekanego w zabytkowym piecu z Rudziczki.
Dodatkowo muzeum zaprasza na nocne zwiedzanie chałupy z Antoniowa, chałupy z Kozub, chałupy z Kup (dom wiejskiego krawca), chałupy z Dąbrówki Dolnej, chałupy z Radłowa, chałupy ze Starego Lasu, chałupy ze Sternalic (ekspozycja szkoły z pocz. XX wieku), chałupy z Kamieńca, kuźni z Ziemiełowic, kościoła z Gręboszowa, wiatraka z Dobrzenia Wielkiego.
- Zamek Górny i Wieża Piastowska
w ramach Nowy Muzeów będzie można zwiedzać te miejsca z przewodnikiem. Organizatorzy przygotowali też dodatkową atrakcję – konkurs „Znajdź intruza”. Zabawa polega na tym, aby znaleźć na wystawach obiekt niepasujący do charakteru danej ekspozycji. Fakt odnalezienia Intruza należy zgłosić pracownikowi instytucji, który potwierdzi go pieczątką na ulotce. Na pierwsze 300 osób, które zbiorą po trzy pieczątki, czekają upominki.
Nie przegap naszego QUIZU: Myślisz, że znasz Opole? Sprawdź się! [QUIZ]