Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy. Twarze Ubóstwa

i

Autor: sirlloyd/pixabay.com/zdjęcie poglądowe Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy. Twarze Ubóstwa

Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy. Twarze Ubóstwa: złożone społecznie i politycznie. Patronem Bartosz Mioduszewski

2020-06-17 16:30

Konkurs dla dziennikarzy. W tym roku WRZOS razem z EAPN Polska nagrodzi dziennikarzy podejmujących problem ubóstwa. Formuła otwarta tak, jak sam problem, a rozwiązanie już w październiku.

Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) we współpracy z Polskim Komitetem Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) ogłaszają otwarty, ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy. Przedmiotem analizy jest ubóstwo: jako problem w całej swojej złożoności: polityki społecznej i szerokiej działalności domów pomocy.

Wierzymy, że media mają bardzo ważną rolę w opisywaniu zjawisk społecznych, również tych trudnych. Chcemy wyróżnić autorów, którzy w swoich pracach pokazują złożoność ubóstwa - przekazują organizatorzy.

Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy

Do konkursu można zgłaszać prace, które zostały wyemitowane pomiędzy 1 stycznia 2019 r., a 17 września 2020 r. Organizatorzy czekają na:

  • artykuły prasowe (min. 10 tys. znaków),
  • audycje radiowe,
  • programy telewizyjne,
  • internetowe materiały multimedialne.

Zależy nam, żeby nadesłane prace w sposób profesjonalny i rzetelny pokazały Twarze Ubóstwa, nieprzystosowania i społecznego wykluczenia - podkreślają inicjatorzy.

W konkursie Twarze Ubóstwa chodzi o przedstawienie problemu w sposób możliwie obiektywny: nie ten podszyty sensacją, czy "naruszający godność osób w nich przedstawianych". Materiały powinny unikać elementu oceny postępowania, czy położenia opisywanych osób.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty na uroczystej gali 17 października, przy okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.

Bartłomiej Mioduszewski patronem konkursu

Patronem konkursu jest Bartłomiej Mioduszewski, związany z Opolszczyzną. W 2018 r. zmarł w wyniku heroicznego poświęcenia: podczas próby ratowania swojej przyszłej teściowej. W budynku wybuchł pożar, Pan Bartłomiej wybiegł z domu, ale kiedy okazało się, że w środku została jego przyszła teściowa - wrócił między płomienie na ratunek. Nie udało mu się ocalić niepełnosprawnej kobiety, ani wyjść z płonącego budynku.

Bieda ma wiele aspektów. Ludzie w biedzie nie są ani bezradnymi ofiarami, ani są zbyt leniwi, by pracować. Ludzie doświadczający ubóstwa mają historię, rodzinę, mają zainteresowania i umiejętności i mogą być zaangażowani w wolontariat lub opiekę nad wnukami. Nawet jeśli ubóstwo jest w centrum uwagi, należy podjąć wysiłki, aby wyjść poza ten jeden aspekt w opisie zainteresowanych osób - dodają organizatorzy.

Więcej informacji na wrzos.org.pl

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Super Raport 17 VI (goście: Fogiel, Dudek, Łapiński)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają