Pogoda: Opole się przegrzewa! To najgorętsze miejsce w Polsce. Jest źle

i

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Pogoda: Opole się przegrzewa! To najgorętsze miejsce w Polsce. Jest źle

Opole najbardziej tropikalnym miastem w Polsce. Nowy raport IMGW przeraża! Polskie piekło!

2021-06-17 14:41

Opole najgorętszym miastem Polski. Do naszego kraju dotarła fala zapowiadanych przez synoptyków upałów. Najbliższe kilka dni termometry będą wskazywały ponad 30 stopni Celsjusza, a w Opolu będzie najgorzej. Przy tej okazji analizujemy raport najcieplejszych miast wojewódzkich w Polsce przygotowany przez specjalistów z IMGW na podstawie danych z ostatnich 30 lat. Opole jest rekordzistą, ale to nie powód do dumy.

Opole się przegrzewa. Najcieplejsze miasto w Polsce. Niepokojący raport IMGW

Przez Polskę przechodzi tropikalny front, który wielu z nas przypomniał o problemie dużych i średnich miast wojewódzkich - upale. W okresie letnim temperatury potrafią dać się we znaki mieszkańcom, a w tle tej dyskusji - jak zwykle - jest słynne betonowanie przestrzeni miejskich. Nowy raport specjalistów z IMGW sugeruje, że problem jest poważniejszy, niż mogłoby się wydawać...skala zagrożenia wzrosła trzykrotnie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. 

Zobacz koniecznie: Fala upałów dociera do Polski! Na termometrach grubo ponad 30 stopni! [POGODA DŁUGOTERMINOWA]

Najgorętsze miasta w Polsce: Gdzie jest najgorzej? [RAPORT IMGW]

i

Autor: IMGW Najgorętsze miasta w Polsce: Gdzie jest najgorzej? [RAPORT IMGW]
Nadciąga fala tropikalnych upałów

Najcieplejsze miasta w kraju. Badanie IMGW nie zostawia złudzeń: Opole.

Badanie IMGW sumuje liczbę tzw. dni upalnych - czyli dni, w których temperatura powietrza przekroczyła 30 stopni Celsjusza - w konkretnych miastach wojewódzkich w całym kraju. W ciągu ostatnich 30 lat w Opolu odnotowano 425 takich dni. - Sytuacja jest coraz gorsza, bo tak jak w latach 1951-1990 było średnio po 6 dni upalnych to teraz jest ich 2 razy więcej - czytamy komentarz na portalu egospodarka.pl

Jak sytuacja wygląda w innych regionach? W czołówce ze zbliżonymi wynikami (od 303 do 377 dni upalnych) są jeszcze:

  • Wrocław,
  • Rzeszów,
  • Poznań,
  • Kraków,
  • Tarnów,
  • Łódź.

W ujęciu tropikalnych nocy, niechlubnym zwycięzcą została Zielona Góra. W ciągu ostatnich 30 lat odnotowano aż 86 takich nocy! Dla porównania, w tym samym okresie w Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu czy Toruniu stacje badawcze IMGW odnotowały od 30 do 40 podobnych zjawisk. Najmniej takich przypadków (po kilka) IMGW odnotował w Kielcach, Krakowie i Białymstoku.

Nowe, niebezpieczne zjawisko w Polsce. Tropikalne noce najczęściej występują w Zielonej Górze

Jak się okazuje, problemem nie są tylko dni. Starsze pokolenia o takim zjawisku mogły nie słyszeć, bo zwyczajnie nie potwierdzono go wcale, lub bardzo rzadko. Tropikalne noce - choć brzmią kusząco, to niesłusznie. To noce, w trakcie których temperatura powietrza nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, a zatem trudno o odczuwanie ulgi i ochłodzenia po całodniowym upale.

Więcej o tym zjawisku, które w weekend nawiedzi część Polski przeczytasz TUTAJ: Pogoda: Pierwsza tropikalna noc w Polsce! Niebezpieczna fala upałów. Jak radzić sobie ze skwarem?

Sonda
Pogoda w Polsce - jaką temperaturę lubisz najbardziej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają