Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak spisać się w Opolu?
Spis powszechny będzie przeprowadzany od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku. Udział w nim jest obowiązkowy dla wszystkich Polaków mieszkających w Polsce bądź czasowo przebywających za granicą oraz cudzoziemców, którzy mieszkają w naszym kraju (na stałe lub czasowo).
Jest kilka sposobów, za pomocą których możemy się spisać:
- najprostszy: skorzystanie z kwestionariusza na rządowej stronie internetowej,
- spis telefoniczny: infolinia (22 279 99 99),
- umówienie się na wizytę w punkcie spisowym.
W Opolu, na czas trwania spisu Urząd Miasta przygotował specjalne miejsca, gdzie wykonasz tzw. "samospis".
- Urząd Miasta Opola Biuro Obsługi Obywatela parter budynku ratusza - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 (miejsce przystosowane dla osób niepełnosprawnych),
- Urząd Miasta Opola Wydział Spraw Obywatelskich Plac Wolności 7-8 pok. 9 - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00,
- Centrum "Senior w Opolu" Krakowska 32 (miejsce przystosowane dla osób niepełnosprawnych) - wtorek i czwartek w godz. 11.00-15.00.
Co, jeśli się nie spiszę?
Część z nas na pewno interesowała się "obowiązkowością" tego spisu. Co więc, jeśli do końca trwania spisu powszechnego nie podejmiemy żadnej inicjatywy, żeby spisać się w odpowiedni sposób? Od maja będą kontaktować się z nami rachmistrzowie. Udzielenie im odpowiedzi jest obowiązkowe.
Po co ten spis?
Po co właściwie robi się spisy powszechne? Warto to wyjaśnić. Jego wyniki - przynajmniej z założenia - pozwalają odpowiadać na potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Spis stanowi wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy, czy choćby podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.
Wyniki uzyskane ze Spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno- ściekowej.
Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).
Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.