Na Opolszczyźnie trwa dekomunizacja. Kiedy zniknie sowiecka gwiazda?

i

Autor: zk.opole.pl Na Opolszczyźnie trwa dekomunizacja. Kiedy zniknie sowiecka gwiazda?

Opole nerwowo czeka na decyzję IPN. Jak pozbyć się sowieckiej gwiazdy?

2022-05-12 12:20

Rosyjska inwazja przypomniała światu o słusznie minionych, radzieckich "wyzwoleniach". Polskie samorządy i IPN ruszyły z kolejnym etapem dekomunizacji i z przestrzeni miejskich znikają poradzieckie symbole. Opole jednak wciąż męczy się z sowiecką gwiazdą i czeka na decyzję IPN.

Z końcem marca pisaliśmy, że IPN przypomniał sobie o komunizmie, bo po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ogłoszono "kolejny etap dekomunizacji". Z opolskiego cmentarza przy ul. Katowickiej ma zniknąć sowiecka gwiazda, która od lat grzeje tam swoje miejsce, a w Chrzowicach runął już pomnik. W jego miejsce stanął niedawno - zbiorczy - pomnik ofiar stycznia 1945 roku. Obu reżimów, nazistowskiego i komunistycznego. Takich realizacji jest więcej: niedługo doczekamy się zmian w Mikolinie (powiat brzeski) - gwiazda ma zniknąć. Ale w Opolu jest trochę trudniej...

Więcej o sprawie: IPN przypomniał sobie o komunizmie? Z Opola ma zniknąć sowiecka gwiazda, w Chrzowicach runął pomnik Armii Czerwonej

Gwiazda na ogrodzeniu cmentarza (ul. Katowicka) wciąż ma się dobrze. Na jej usunięcie musi się zgodzić IPN. - Dostaliśmy informację taką, że IPN oczywiście rozumie ten problem, natomiast prosi jeszcze o opinię IPN opolskiego, urzędu wojewódzkiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków - mówi nam rzecznik opolskiego urzędu Adam Leszczyński. Problem w tym, że cmentarz jest od ponad 40 lat wpisany na listę zabytków. - Wszelkie modyfikacje wymagają pozwoleń. To jest cmentarz, więc odpowiednie przepisy wchodzą w grę, a druga sprawa, to zabytek - puentuje.

Cmentarz Radziecki w Opolu

Cmentarz wojenny przy ul. Katowickiej jest miejscem pochówku żołnierzy Armii Czerwonej poległych w Opolu i okolicy w 1945 roku i w latach następnych (daty śmierci do 1947 roku). Większość pochowanych tu żołnierzy zginęło podczas zdobywania Opola w styczniu 1945 roku. Poległych chowano w kilku punktach miasta, dopiero po objęciu Opola przez polską administrację wskazano teren obecnego cmentarza jako centralne miejsce pochówku żołnierzy radzieckich. Cmentarz otwarto latem roku 1945 w niezabudowanej wówczas przestrzeni przy ówczesnej ul Le Ronda (ob. Katowickiej).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki