Opole. Ogromne zmiany na ulicy Ozimskiej. Zielony pas podzieli główną ulicę miasta?
Ozimska jest jedną z najdłuższych ulic Opola i główną ulicą w Śródmieściu. Już niedługo ma się poważnie zmienić. Zanim to jednak nastąpi, ratusz musi uporać się z kilkoma problemami. W czwartek 1 lipca prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski poinformował w mediach społecznościowych o planowanym remoncie.
- Zazieleniamy Opole! W ramach remontu ul. Ozimskiej chcemy posadzić kilkadziesiąt drzew pomiędzy pasami ruchu [...] - `napisał, z miejsca wywołując ogromne zainteresowanie mieszkańców. Wizualizację projektu zobaczysz w galerii poniżej.
Opole. Tak będzie wyglądała Ozimska! Start remontu już pod koniec 2022 roku [ZDJĘCIA]
1 lipca Rada Miejska zgodziła się przeznaczyć 200 tysięcy złotych na dokumentację projektową - oznacza to, że skoro kwota jest już zarezerwowana, niedługo powinien pojawić się przetarg na wykonawcę. Kiedy przetarg zostanie zakończony, a wykonawca wyłoniony, rozpocznie się etap projektowania. Dopiero wtedy, kiedy projekt będzie już gotowy, będziemy mogli poznać dokładne szczegóły planu.
Zobacz też: TOP 10: To najbardziej INSTAGRAMOWE miejsca w Opolu! [ZDJĘCIA]
Zielona Ozimska. Dlaczego tak?
Arkadiusz Wiśniewski zdradził, że - poza szpalerem drzew - powstanie też ścieżka rowerowa, w ten sposób ma się zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych. Dodał też - zapewne uspokajając kierowców - że planowany remont nie pogorszy przepustowości ulicy.
Jestem spokojny o przepustowość tej ulicy, bo jej ograniczenia nie wynikają z liczby pasów drogowych, ale ze skrzyż. z ul Reymonta. Posadzenie drzew nie wpłynie zatem na szybkość przejazdu przez Ozimską, natomiast realizując nasadzenia, przeprowadzimy przy okazji modernizację samego skrzyżowania Reymonta/Ozimska.
Uspokojenie ruchu w centrum i przygotowanie na zmianę klimatu
Dariusz Król z biura prasowego opolskiego ratusza cytowany przez Gazetę Wyborczą tłumaczy, że założeniem projektu jest uspokojenie ruchu w centrum miasta i zwiększenie puli drzew w przestrzeni miejskiej. Zazielenianie miast jest m.in. elementem adaptacji samorządów do zmian klimatu. Niedawno analizowaliśmy raport IMGW, który jasno wskazywał Opole jako najbardziej tropikalne miasto w Polsce. Niestety, perspektywy wcale nie są pocieszające, a problem tylko przyspiesza. O szczegółach przeczytasz TUTAJ: Opole najbardziej tropikalnym miastem w Polsce. Nowy raport IMGW przeraża! Polskie piekło!
Przed opolskim samorządem duże wyzwanie; bo o ile pod względem technicznym zrealizowanie projektu nie jest zadaniem wyjątkowo trudnym, o tyle w sensie społecznym to niemal eksperyment. Gazeta Wyborcza zwraca uwagę, że opór kierowców jest przy takich inwestycjach duży. Niełatwe będzie też utrzymanie gotowego już projektu w pożądanym stanie.
Remont ma ruszyć pod koniec 2022 roku.