Opolscy mundurowi dostali z Komendy Głównej drona. W związku z nowym zakupem przeszkolono 2 policjantów, którzy - zgodnie z Prawem Lotniczym - przeszli odpowiednie procedury związane z uzyskaniem licencji uprawniającej do pilotowania bezzałogowego statku.
Dron będzie wykorzystywany do:
- wsparcia działań operacyjno – rozpoznawczych,
- działań poszukiwawczo – ratowniczych,
- zabezpieczania imprez masowych,
- regulacji ruchu drogowego,
- rejestracji działań policji.
Dron wesprze walkę z pandemią COVID-19
Biuro prasowe opolskiej policji zdradza, że poza opisanymi działaniami, nowy dron wesprze funkcjonariuszy także w walce z pandemią COVID-19.
- Przekładając to na praktykę, wiąże się to z odnajdywaniem osób zaginionych, dokładną lustracją terenu, służbą przy zabezpieczeniach licznych imprez masowych, regulacją ruchu drogowego czy wykorzystaniem do rejestracji działań policyjnych. Nowy sprzęt będzie też służył do wykrywania takich wykroczeń jak wypalanie traw, kłusownictwo czy w dobie pandemii - niezachowania dystansu społecznego - czytamy w komunikacie.
Sam dron jest wyposażony w czterowirnikową platformę latającą, która pozwala na awaryjny system lotu z uszkodzonym silnikiem, kamerę optyczną o wysokiej rozdzielczości z 30-krotnym przybliżeniem i drugą kamerę termowizyjną. Do tego pakiet baterii zapewni ciągłą pracę, a dwa niezależne pulpity sterownicze ułatwią pracę operatora kamery i pilota. Istotną cechą urządzenia - z punktu widzenia pracy policji - jest także zaprogramowanie trasy lotu z możliwością jednoczesnego zbierania informacji w postaci zdjęć i filmów.
- Sprzęt dotrze tam, gdzie nie zawsze jest możliwość wysłania policjantów. Ponadto w krótkim czasie daje precyzyjny obraz tego co w naturalnych warunkach wiązałoby się z pokonaniem wielu kilometrów. Zaoszczędzi też czas, który w wielu sytuacjach jest cechą decydującą o zdrowi i życiu ludzi - dodają policjanci.
Warto przypomnieć, że polskie służby mundurowe coraz chętniej korzystają z dronów. Niedawno policja pochwaliła się wynikami akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", w której brali udział nie tylko funkcjonariusze, ale także właśnie drony. W najbardziej oczywistym użyciu - przy pracy drogówki - dron pomoże choćby obejrzeć konkretny wypadek (karambol) z szerszej perspektywy. Przykładową wartością dodaną, która pojawiła się dzięki użyciu drona podaje TVN. Podczas jednego z wypadków udało się w ten sposób dostrzec ofiarę, która wyszła z samochodu szukać pomocy, ale po chwili straciła przytomność. Innym razem, mundurowi dzięki dronowi zauważyli mężczyznę leżącego na ulicy - miał atak padaczki.