Uczelnie apelują do rządu. Idzie uniwersyteckie załamanie

i

Autor: uni.opole.pl Uczelnie apelują do rządu. Idzie uniwersyteckie załamanie

Idzie uniwersyteckie załamanie!

Opole: Studenci wrócą do domów?! Cenowy horror na uczelniach. Młodzi mówią "nie!"

2022-10-12 13:35

Niedawno Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich opublikowało stanowisko w sprawie rozpadającej się kondycji ekonomicznej polskich uczelni. Przewidują, że niedługo posypią się kadry, część uczelni już teraz głośno mówi o powrocie do nauki zdalnej - bo nie będzie jak ogrzać budynków. W Opolu robi się, paradoksalnie, gorąco...

Uczelnie piszą do rządu. "Dramatyczny apel"

O tym, że Uniwersytet Opolski planuje reanimację hybrydowego systemu nauczania (1 dzień w tygodniu online) pisaliśmy już wcześniej. Oficjalna decyzja wciąż nie zapadła, ale wiadomo nieco więcej. 7 października swoje stanowisko w sprawie fatalnej sytuacji ekonomicznej uczelni opublikowało Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Stanowisko podały dalej niemal wszystkie uczelnie w kraju - także te opolskie.

Polecamy: Afera na Uniwersytecie Opolskim! "Do ostatniego żywego studenta"?!

Rektorzy chcieliby podnieść studentom opłaty?

Rektorzy piszą, że rząd powinien podjąć natychmiastowe kroki, które ochronią system edukacji od zapaści. Zwracają uwagę, że konsekwencje - jakkolwiek trudne dziś do przewidzenia - mogą okazać się "nieodwracalne". Powołują się też na zapis w ustawie, w myśl którego zabrania się podnoszenia opłat za studia w trakcie cyklu kształcenia. W ich opinii, ten zapis "stwarza dodatkowe zagrożenie dla stabilności ekonomicznej funkcjonowania uczelni", zwłaszcza uczelni niepublicznych. 

Więcej o sprawie: Dziwny plan na oszczędzanie w Opolu. Wiedza z pandemii pomoże przy epidemii drożyzny!

Z Opola do Hollywood. Amanda Drożdż polskim akcentem w kulturze Juggalos.

UO: ponad 50 budynków do ogrzania. Studenci mówią "nie" nauce zdalnej

Uniwersytecka prognoza cen energii w Opolu szacowała wzrost opłat o nawet 700 proc. To zmobilizowało UO do przemyślenia decyzji o powrocie do nauki hybrydowej - częściowo online. Podobnie dzieje się na Politechnice Opolskiej, rektor Marcin Lorenc powiedział niedawno, że "w tym roku rachunek za prąd dla uczelni wyniósł 3,5 mln zł, natomiast prognozy na przyszły rok mówią o kwocie co najmniej rzędu 9 mln zł."

Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, za to znamy już zdanie studentów. Rozmawiał z nimi reporter opolskiego Radia Eska. O dziwo, nikt przed komputery nie chce wracać. "To nie jest to samo, można poczuć życie towarzyskie", "siedząc przed komputerem robimy różne inne rzeczy: sprawdzamy Facebooka, Tik Toka. Myślę, że jak już wróciliśmy do stacjonarnego, to powinno tak zostać". 

Uniwersytet Opolski ma do ogrzania ponad 50 budynków. - Przygotowujemy się na skokowe podwyżki w ogrzewaniu. Jako uczelnia zużywamy dużo energii, [...] odbywają się badania na urządzeniach o dużym poborze mocy - wymienia Maciej Kochański, rzecznik UO. Wiodący, awaryjny plan hybrydowy zakłada, że studenci UO w zimie będą mieli 4 dni nauki stacjonarnej (w budynkach) i jeden nauki online.

Dołącz do nas na Facebooku!

Nie przegap: Polski skok na Hollywood! Amanda o horrorze w Juggalo i American dream [wywiad, wideo]

Sonda
Powinna wrócić nauka zdalna?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki