smog

i

Autor: pixabay.com

Opole. To mgła, czy smog? IMGW ostrzega woj. opolskie. Czy dziś 03.03.21 r. jest SMOG?

2021-03-03 8:27

W Opolu m.in. trudne pożegnanie z zimą spowodowało fatalne dane jakości powietrza. Od jakiegoś czasu większość Opola w aplikacjach do śledzenia wyników "pali się" na czerwono - sygnalizując złą jakość powietrza. Ostatnie poranki upływają też pod znakiem gęstych mgieł.

Temat jakości powietrza w Opolu jest przez mieszkańców podnoszony coraz częściej. Ostatnie dni i tygodnie pokazują, że nie uniknęliśmy tego problemu.

FATALNE powietrze! Normy w Opolu przekroczone o kilkaset procent! To nie koniec

Od wtorku (02.03) synoptycy IMGW ostrzegają mieszkańców całego województwa przed gęstymi mgłami, ograniczającymi widoczność i osadzającą się lokalnie szadzią. Ostrzeżenie przed tym zjawiskiem obowiązuje także w środę (03.03.) do godziny 9.00.

- Prognozuje się gęste mgły, lokalnie osadzające szadź, w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 50 m do 200 m. - czytamy.

To mgła, czy smog?

Nie mamy dobrych wiadomości. I to, i to! Normy powietrza są przekroczone we wszystkich stacjach pomiarowych w Opolu. Według danych Airly, najgorzej jest dziś... na Malince! Czujnik z tej dzielnicy (obręb Kolonia Gosławicka, Opole ul. Rzeszowska) wskazuje na 332 proc. normy przy pyłach PM 10 i 536 proc. normy przy pyłach PM 2,5.

W pozostałych regionach wcale nie jest lepiej. W regionie Zaodrza notuje się dzisiaj 168 proc. normy stężenia pyłów PM 10 i 280 proc. PM 2,5. W samym centrum podobnie - czujnik z ul. Krakowskiej 31 podaje: 190 proc. stężenia pyłów PM 10 i 340 proc. stężenia PM 2,5.

Smog, czy mgła. Czym to się różni?

Problem smogu pojawia się głównie wraz ze spadkiem temperatur. Zimą jakość powietrza jest katastrofalna. To wszystko m.in. przez to, czego używamy do ogrzewania. Pamiętajmy, że w ciągu roku smog jest przyczyną prawie 50 tysięcy zgonów. Warto wiedzieć, jak odróżnić mgłę, od smogu. Z pomocą przychodzi serwis TwojaPogoda.pl.

Mgła może występować bez smogu. Spacer na świeżym powietrzu jest wówczas nawet wskazany. Z kolei mgła towarzyszy też niemal zawsze niebezpiecznemu smogowi. Kluczem do sprawdzenia na pierwszy rzut oka, czy powietrze nas nie truje, jest widoczność. Istotnym czynnikiem jest też zapach. Otóż mgła zwykle mocno ogranicza widoczność - nawet do kilkudziesięciu metrów. W przypadku smogu widoczność jest ograniczona do kilku metrów.

Quiz o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje - i jak się przed tym chronić!
Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?
Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają