Opole. W liście do św. Mikołaja poprosiła o rodzeństwo. Jej mama właśnie urodziła trojaczki!
Już po raz drugi w tym roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przyszły na świat trojaczki. Ich rodzice to Katarzyna i Jan z gminy Dąbrowa pod Opolem. Małżeństwo ma już córkę Zosię, ale przez ostatnie 7 lat starało się o drugie dziecko. Szczęśliwy uśmiech losu chciał, że kobieta zaszła w ciążę po tym, jak 9-latka napisała list do św. Mikołaja, w którym poprosiła o rodzeństwo.
- (...) nasze emocje i poziom radości rosły po każdej kolejnej wizycie u lekarza ginekologa. Najpierw otrzymaliśmy informację, że jestem w ciąży, podczas kolejnej wizyty, że to będzie ciąża bliźniacza, a podczas kolejnej, że trojacza. Ciąża przebiegała prawidłowo, a 15 czerwca nasza rodzina powiększyła się o trzech chłopców. Wojtuś i Karol są bliźniakami jednojajowymi, natomiast Stasiu osobnym bliźniakiem. Razem z mężem jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że mogliśmy wydać na świat tak cudownych i zdrowych chłopców. Dziękujemy Bogu za ten cud narodzin - mówi pani Katarzyna.
Czytaj też: Opolskie: Autokar pełen dzieci zatrzymany! Szokujące odkrycie. Groziło im potworne niebezpieczeństwo!
Trojaczki z Opola to: Staś, Wojtuś i Karol
Stan Stasia ( 1 730 g), Wojtusia ( 1 810 g) i Karola ( 1 650 g) jest stabilny, ale na razie przebywają jeszcze w szpitalu. Opuszczą go po osiągnięciu odpowiedniej masy ciała i nauczeniu się picia przez smoczek.
- Zdecydowanie Karol jest najgłośniejszy, Wojtuś również potrafi pokazać emocje, Stasiu – przynajmniej na razie – jest najspokojniejszy. Pracuję w żłobku, zatem jestem przyzwyczajona i przygotowana do jednoczesnej opieki nad kilkorgiem małych dzieci - relacjonuje pierwsze dni po urodzeniu trojaczków kobieta.
Centrum w Opolu: Narodziny trojaczków to zawsze podwyższone ryzyko
Jak informuje Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, ciąża trojacza to zawsze podwyższone ryzyko dla rodzicielki, dlatego jeszcze przed porodem matka chłopców była otoczona specjalną opieką na Pododdziale Patologii Ciąży.
- Natomiast poród, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ze względu na bezpieczeństwo dzieci, odbył się po zakończeniu 32. tygodnia ciąży. Była to ciąża dwukosmówkowa trzyowodniowa – mówi Marek Chowaniec, zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa w Klinicznym Centrum w Opolu.
Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu jako jedyne w województwie opolskim zapewnia opiekę perinatalną na najwyższym, czyli III poziomie, co m.in. oznacza, że do niego jest kierowana zdecydowana większość pań z ciążą zagrożoną przedwczesnym urodzeniem i z ciążą mnogą. Wszystkie porody poniżej 32. tygodnia ciąży w województwie opolskim odbywają się właśnie tam. Statystycznie trojaczki rodzą się raz na 6 700 ciąż, a w Klinicznym Centrum w Opolu przychodzą na świat 1-2 razy w roku ( w 2018 roku jeden raz, w 2019 r. dwa razy, w 2020 r. jeden raz i w 2021 r. dwa razy.
Polecany artykuł: