Opolskie: Te branże niedługo rozkwitną? Ogromne dofinansowanie

i

Autor: materiały prasowe Opolskie: Te branże niedługo rozkwitną? Ogromne dofinansowanie

Opolskie: Brakuje fachowców! TE BRANŻE czeka rozkwit?!

2020-10-05 16:24

W województwie opolskim brakuje wykształconych fachowców. Opole we współpracy z władzami regionu i kilkoma powiatami realizuje projekt, który ma poprawić sytuację. "Potrzeba tego projektu wzięła się z rozmów z biznesem" - mówi wiceprezydent Opola Maciej Wujec.

Opole realizuje projekt „Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach”. Przedsięwzięcie odbywa się w partnerstwie z województwem opolskim oraz powiatami: brzeskim, kędzierzyńsko-kozielskim, kluczborskim, krapkowickim, namysłowskim, nyskim, oleskim, prudnickim i strzeleckim.

W ramach tego projektu miasto zmodernizowało i doposażyło pracownie Centrum Kształcenia Zawodowego w Zespole Placówek Oświatowych w Opolu. Przebudowano bursę, w której mają się znaleźć: nowa pracownia gastronomiczna i logistyczna oraz zmodernizowana pracownia obróbki i technik CNC, OZE i automatyki budowlanej, a także pracownia obróbki i technik CNC. Przebudowy doczekały się też garaże, które zostaną wykorzystane na potrzeby pracowni branży samochodowej. 

Prace budowlane rozpoczęły się trzy lata temu. Wartość opolskiej części projektu wyniosła: 6 284 753,27 zł, z czego dofinansowanie to aż 4 717 350,81 zł.

- Potrzeba tego projektu wzięła się z rozmów z biznesem. Ludzie z tego środowiska zwracają uwagę, że bardzo brakuje na rynku fachowców z wielu branż – tłumaczy wiceprezydent Opola Maciej Wujec.

Inwestycje dotyczą kształcenia w kierunkach:

  • gastronomicznym,
  • hotelarskim,
  • motoryzacyjnym,
  • obróbki metali.

Zakupiono już wyposażenie m.in. dla pracowni gastronomicznej (robot kuchenny wielofunkcyjny, szafę chłodniczą, zmywarko – wyparzarkę, wózek kelnerski, piec konwekcyjno – parowy, komputery, terminal restauracyjny i meble).

Do pracowni obsługi konsumenta trafiła np. wyciskarka do soków, ekspres do kawy dwugrupowy, zmywarka podblatowa do szkła i mikser koktajlowy barowy. Zastawa obiadowa i garnki gastronomiczne wzbogaciły pracownie barmańską, a logistyczną tzw. centrum wiertarsko-frezarskie oraz tokarka.

Pracownia pojazdów samochodowych ma m.in. trzy auta, endoskop samochodowy i odnośnik dwukolumnowy łapowy. Do tego w strefie blacharskiej jest teraz zgrzewarka blacharska z osprzętem, myjka do pistoletów natryskowych.

- Zaplecze gastronomiczne to ostatni etap dużego projektu, za to najtrudniejszy, bo poza wyposażeniem kuchni przeprowadziliśmy tu szereg prac budowlanych. Pomieszczenia, w których jest kuchnia, to przebudowana bursa - tłumaczy Urszula Kowalczyk, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Opolu.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Obraz Juliana Fałata wrócił do Krakowa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają