Współpraca samorządu z Politechniką
Politechnika w ramach takiej współpracy ma wykształcić kadry dla każdej gminy, a urząd marszałkowski stworzy m.in. platformę współpracy i jednolity system informacyjny wspierający realizację programu.
– Każdy mieszkaniec gminy będzie wiedział, że może skorzystać z wiedzy specjalisty, który podpowie i zaproponuje rozwiązania związane z wymianą źródeł ciepła. Specjaliści sprawdzą czy np. wystarczy ocieplić budynek, jaki piec zastosować. Każda gmina wytypuje jedną osobę, która zostanie wykształcona przez naukowców z Politechniki Opolskiej - mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
Polecany artykuł:
Porozumienie o współpracy podpisano we wtorek (4 lutego) i było ono elementem projektu składanego do unijnego programu LIFE. Jak zaznacza rektor Politechniki Opolskiej dr hab. Marcin Lorenc, to już druga próba zdobycia tych pieniędzy.
Politechnika Opolska jest partnerem urzędu marszałkowskiego. Naszym zadaniem będzie prowadzenie studiów przygotowujących pracowników, którzy będą skutecznie doradzać m.in. w wymianie kotłów. A gminy są tym bardzo zainteresowane. Drugi nasz obszar to wspieranie systemów, które pozwolą nam zebrać informacje o jakości powietrza
Przede wszystkim świadomość - czyli edukować, edukować i jeszcze raz edukować
Wciąż głównym lokalnym źródłem przekroczeń pyłów zawieszonych (np. PM 10) jest ogrzewanie indywidualne, które odpowiada za 42 proc. stężeń w obszarze przekroczeń.
O czym będą uczyć na Politechnice Opolskiej?
O zakresie studiów podyplomowych, które będą odbywały się na Politechnice Opolskiej opowiedział Dr inż. Grzegorz Borsuk z Wydział Mechanicznego PO.
Jesteśmy odpowiedzialni za organizację studiów podyplomowych. Jeden z bloków to inwentaryzacja źródeł ciepła znajdują się w województwie opolskim. Będziemy też uczyć jak zachęcać do wymiany pieców. Przekażemy wiedzę o tym w jaki sposób rozmawiać, jakie argumenty przedstawiać
Samorząd województwa opolskiego informuje, że trwają również rozmowy, aby poszerzyć grupę partnerów w projekcie LIFE o Ministerstwo Rozwoju oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Na razie województwo opolskie pozostaje jedynym regionem w Polsce, które zdecydowało się na udział w programie LIFE.
Ze wstępnych informacji wynika, że zainteresowanie w udziale w dalszej perspektywie zadeklarował rząd.
W czwartek (6 lutego) mają zostać podpisane porozumienia partnerskie z 42 samorządami z województwa opolskiego.