Opolskie: Mieszkanka powiatu krapkowickiego straciła tysiące. Wszystko przez... literaturę!

i

Autor: Zdjęcie przez formularz PxHere Opolskie: Mieszkanka powiatu krapkowickiego straciła tysiące. Wszystko przez... literaturę!

Opolskie. Literatura ją zrujnowała! Chciała zarobić, a straciła

2021-08-17 9:20

Mieszkanka powiatu krapkowickiego chciała zarobić, a zamiast tego straciła. Poszkodowana zgłosiła się na komendę i opowiedziała historię oszustwa, ale jak dotąd nie udało się odzyskać pieniędzy. Policja przestrzega.

Z narracji krapkowickich policjantów wynika, że kobieta wystawiła na portalu ogłoszeniowym swoje książki. Po jakimś czasie otrzymała e.mail, z którego wynikało, że wystawione produkty zostały sprzedane. Sukces? Nie do końca, bo zamiast zastrzyku gotówki... straciła 4 tysiące złotych.

Zobacz też: Opole. Most Groszowy zamknięty! Jak długo potrwa renowacja?

Dotychczasowe ustalenia kryminalne sugerują, że oszustwa dokonano przy pomocy specjalnie spreparowanej strony internetowej. E.mail, którego otrzymała poszkodowana zawierał prośbę o zatwierdzenie sprzedaży przez kliknięcie w interaktywny link. Po jego uruchomieniu kobieta zobaczyła stronę internetową, na której - w celu dokończenia transakcji - miała wprowadzić dane swojego konta bankowego. Strona była fałszywa, a dzięki wprowadzeniu danych ktoś wyciągnął rękę po 4 tysiące złotych.

Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie, ale internetowych oszustw jest więcej każdego dnia. Policjanci z KPP w Krapkowicach profilaktycznie przypomnieli o podstawowych zasadach, które mogą uchronić nas przed stratami.

  • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie;
  • nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu;
  • czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;
  • każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinny wzbudzić naszą czujność;
  • zwróć uwagę na pisownie w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;
  • każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność.
Gigantyczna ulewa w Warszawie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają