Dwa nowe szpitale dla pacjentów z koronawirusem - MSWiA w Opolu (65 łóżek) i szpital w Białej (50 łóżek) - docelowo miały odciążyć szpital w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie dotąd przyjmowano pacjentów z SARS-COV-2. - Dzięki temu odciążona zostanie kozielska placówka, a także zapewniona będzie dwutorowość leczenia, również dla osób bez zakażenia - komentowały władze regionu.
Pierwszy chorzy rzeczywiście trafili już do nowych szpitali, ale... za szybko. W Białej oficjalnie pacjenci powinni pojawiać się od czwartku (15 października), a przybyli już w poniedziałek. Dla władz powiatu było to niemałym zaskoczeniem.
Nie dostałem żadnej oficjalnej informacji o tym, że szpital ten zostaje włączony do grona szpitali jednoimiennych, a od poniedziałku ten szpital już, na ile było to możliwe, jest przygotowany do przyjmowania pacjentów covidowych
- komentuje Radosław Roszkowski, starosta prudnicki.
Chorych, którzy przebywali wcześniej w obu nowych placówkach jednoimiennych, trzeba było przetransportować do innych szpitali albo odesłać do domów. Dodatkowo, placówka w Białej ma problemy organizacyjne, bo - jak mówi starosta - brakowało czasu.
Taki niewielki szpital stosunkowo łatwo jest przystosować, tylko że tak naprawdę nie dano nam na to czasu. Z jednej strony grożą nam kary związane z wypuszczaniem ścieków zarażonych wirusem, a z drugiej strony to się tak nie da pstryknąć palcami i mieć za chwilę całą przyszpitalną oczyszczalnię ścieków.
Drugim tymczasowym szpitalem dla zakażonych koronawirusem jest szpital MSWiA w Opolu. Według najnowszych danych Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, obecnie w całym regionie dla pacjentów z COVID-19 są 402 łóżka szpitalne (obecnie 164 zajęte) i 33 respiratory (obecnie 20 zajętych).
WAŻNE! Nowe zasady w 8 powiatach i samym Opolu: Koronawirus. CZERWONA strefa OPOLSKIE! Znamy nową listę powiatów! [NOWE OBOSTRZENIA]