Bezrobocie opolskie. Firma ze Strzelec Opolskich chce zwolnić prawie 600 osób

i

Autor: Pixabay/Zdjęcie poglądowe Z Ukrainy, ale też Tajlandii czy Nepalu. W Świętokrzyskiem przybywa cudzoziemców

Opolskie: Prawda o bezrobociu w 2021 r. Wiemy, gdzie jest najgorzej! W tych powiatach to plaga

2021-06-15 13:42

Bezrobocie w województwie opolskim. Gdzie jest najgorzej? Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu przygotował raport bezrobocia na Opolszczyźnie. Dokument został opublikowany na koniec maja 2021 r. i oddaje najnowsze statystyki z regionu. Sprawdź, gdzie na Opolszczyźnie bezrobocie jest największe, a gdzie najmniejsze i jak wyglądają regionalne dane.

Opolskie: bezrobocie 2021. Czy opolanie stracili pracę przez epidemię? Najnowszy raport Urzędu Pracy

Znamy już najnowszy raport Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. Czy bezrobocie w epidemii wzrosło? Wszystko wskazuje na to, że... nie! Na koniec maja 2021 r. stopa bezrobocia w woj. opolskim wynosiła 6,6 proc., a to o 0,3 proc. mniej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. - Coraz częściej firmy szukają pracowników - przekonuje Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Bijatyka w bydgoskim autobusie. Poszło o brak maseczki

Odmrażana gospodarka, więcej miejsc pracy. Na Opolszczyźnie przybywa też obcokrajowców

W maju dla osób poszukujących pracy w bazie urzędów województwa opolskiego znajdowało się w sumie ponad 2,5 tysiąca ofert od pracodawców. Jak podkreśla wicedyrektor Cygan, obecnie jest ich zdecydowanie więcej, niż rok temu.

- Widzimy wpływ odmrażania kolejnych gałęzi gospodarki. Praktycznie każda branża zgłasza zapotrzebowanie na nowych pracowników, choć najwięcej ogłoszeń dotyczy przetwórstwa spożywczego, turystyki, gastronomii, transportu i budownictwa. Najwięcej, bo ponad 800 ofert pracy dotyczy Opola, ale widzimy ożywienie na południu regionu, gdzie są jeziora i szlaki turystyczne wraz z towarzyszącą wypoczynkowi infrastrukturą - wyjaśnia Cygan.

W statystykach WUP widoczny jest także wzrost liczby pracujących w regionie cudzoziemców - z których większość to obywatele Ukrainy.

- Z powodu pandemii cudzoziemcy mogą legalnie pracować dłużej na podstawie tych samych dokumentów. Dzięki takiemu rozwiązaniu wzrosła ich liczba w regionie. Według naszych danych, jest ich około 11 tysięcy, czyli o 3 tysiące więcej niż rok temu - dodaje Renata Cygan.

Zobacz koniecznie! Opole. Co mieszkańcy zmieniliby w mieście? STRACH cytować! Najciekawsze propozycje [LISTA]

Na koniec maja w rejestrach bezrobotnych na terenie całego województwa opolskiego znajdowało się 23 858 osób, co oznacza spadek o ponad 700 osób w stosunku do kwietnia 2021 roku. Stopa bezrobocia w regionie to 6,6 procenta i nadal zdaje się maleć.

- Możemy już mówić o pewnej tendencji spadkowej. W styczniu stopa bezrobocia w regionie utrzymywała się na poziomie 7,2 proc. W marcu było to 7 proc., a w kwietniu 6,8 procenta. Praktycznie we wszystkich powiatach spada liczba osób zarejestrowanych w PUP - relacjonuje wicedyrektor WUP Opole.

Zobacz koniecznie: Opole. Piwo "pod chmurką" wróci? Strefa na Bulwarach Nadodrzańskich wyłączona od roku. Znamy plany ratusza!

Opolskie: Bezrobocie w powiatach. Gdzie jest najgorzej? [ANALIZA]

Przedstawiamy dane z wszystkich powiatów województwa opolskiego. Tak wygląda bezrobocie w regionie! Gdzie jest najgorzej, a gdzie najlepiej? Sprawdź w galerii poniżej!

Jak dobrze znasz Opole?
Pytanie 1 z 10
Jakie było pierwsze kino w przedwojennym Opolu (na początku XX w.)?

W Opolu bezrobotnych jest w sumie 2 930 osób, z czego 1 508 stanowią kobiety. 346 z tych osób to bezrobotni z prawem do zasiłku. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają