Czy opolanie są tolerancyjni? Czy akceptują obcokrajowców? Władze Politechniki Opolskiej wyraźnie zaznaczają, że to badanie jest wyjątkowe. Po pierwsze, do tej pory opinie nt. obcokrajowców poznawaliśmy w skali kraju, a nie regionu, a po drugie, eksperyment przeprowadzony będzie na grupie 1000 osób - to duża grupa reprezentatywna, dość zaznaczyć, że zwykle naukowcy korzystają z takiej grupy w badaniach ogólnokrajowych (takie analizy cyklicznie prowadzi m.in. Centrum Badania Opinii Społecznej).
- Chcielibyśmy dowiedzieć się m.in. jaki jest zakres akceptacji cudzoziemców, jakie społeczeństwo ma obawy związane z ich obecnością, a także czy w związku z napływem imigrantów, głównie spoza Unii Europejskiej, opolanie mają jakieś nadzieje i w jaki sposób oceniają ich wpływ na rozwój gospodarki, rynku pracy oraz kultury – wyjaśnia Marek Wittek, pełnomocnik zarządu województwa opolskiego ds. wielokulturowości.
Jak to będzie wyglądało?
Wybrani opolanie będą pytani m.in. o:
- stosunek do przedstawicieli różnych narodów,
- skłonność do akceptacji obcokrajowców w różnych rolach m.in. jako współpracowników, sąsiadów lub członków rodziny,
- rodzaj praw, jakich mieszkańcy Opolszczyzny chcieliby dla imigrantów.
O jakie prawa chodzi w ostatnim punkcie? Na przykład o swobodę porozumiewania się w przestrzeni publicznej w ich językach, możliwość zakładania stowarzyszeń, a także prawo do głosowania w wyborach samorządowych dla osób pochodzących spoza Unii Europejskiej. Pytania dotyczyć będą także opinii mieszkańców odnoszących się do obaw związanych z obecnością cudzoziemców w regionie dotyczących m.in. zwiększenia przestępczości czy też ich wpływem na spadek wynagrodzeń rodzimych pracowników. Obejmować będą także proces inkluzji imigrantów, czyli stopniowe włączanie ich do polskiego społeczeństwa.
Czytaj też: Burza po słowach Janusza Kowalskiego! Czy dworzec w Opolu trzeba ZBURZYĆ? [ZDJĘCIA]
- Opolanie będą mogli się także wypowiedzieć, w jakim zakresie chcieliby, aby Opolszczyzna była regionem otwartym na imigrantów i czy pandemia wpłynęła na ich postrzeganie obcokrajowców w regionie – mówi dr Sabina Kubiciel – Lodzińska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, która razem z dr Jolantą Maj i prof. Brygidą Solgą będzie realizować badanie.
Eksperyment myślowy; czy mieszkańcy regionu, w którym dużą część stanowi Mniejszość Niemiecka są tolerancyjni?
Naukowcy zwracają uwagę na jeszcze jeden, ważny aspekt. Opolszczyzna jest regionem wielokulturowym, w którym duży odsetek mieszkańców stanowi Mniejszość Niemiecka. Badanie jest okazją do skonfrontowania, czy emigracyjne doświadczenie mieszkańców wpływa na ich stosunek do imigrantów.
- Będzie to zupełnie nowa perspektywa, której ze względu na wyjątkowość Opolszczyzny nie dałoby się uzyskać w badaniach ogólnopolskich - zapewnia Politechnika Opolska.
Kompleksowa diagnoza postaw mieszkańców woj. opolskiego wobec obcokrajowców jest częścią szerszych działań podejmowanych w regionie na rzecz imigrantów, ma też stanowić uzupełnienie dla powstającego regionalnego planu na rzecz integracji cudzoziemców. Może być też wsparciem dla strategii rozwoju województwa opolskiego do 2030, w której kluczową zasadą ma być łączenie różnorodności, także w kontekście obecności cudzoziemców w regionie. W dokumencie zagraniczna imigracja ekonomiczna uznana została za szansę dla Opolszczyzny. Wyniki badań znane będą jesienią.