Alarm przeciwpowodziowy w województwie opolskim. Decyzją wojewody opolskiego Adriana Czubaka ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy dla części regionu. Z zarządzenia wojewody wynika, że alarmem zostały objęte:
- powiat głubczycki,
- kędzierzyńsko-kozielski,
- krapkowicki,
- opolski,
- brzeski,
- nyski,
- miasto Opole,
- gmina Gorzów Śląski,
- Praszka.
Odnotowano wzrost stanów wód w rzekach Opawa, Odra, Bierawka, Osobłoga, Mała Panew, Ścinawa Niemodlińska, Biała Głuchołaska i Prosna. Według ustaleń z gminy Głuchołazy, strażacy od godzin porannych usuwają skutki intensywnych opadów deszczu, działania prowadzone były m.in. na ulicach: Powstańców Śląskich i w Sławniowicach.
Starosta prudnicki Radosław Roszkowski wydał zastępom Ochotniczej Straży Pożarnej z rezerwy przeciwpowodziowej 2 tysiące worków, które posłużą do budowy lub umocnień wałów.
Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy przekazuje, że na terenie niemal całej gminy wystąpiły podtopienia. Woda spływa z pól na drogi, które są nieprzejezdne. Włodarz już teraz zapowiedział, że po ustąpieniu utrudnień, gmina przejdzie do szacowania strat.
Opole: wciąż rośnie poziom wody w Odrze i na Kanale Ulgi. Woda wylewa się pod mosty, zalewa ścieżki na międzywalu. Przystań na wylocie z Młynówki do Odry przy Hotelu Piast została zalana. Ok. 9.00 stan Odry na wodowskazie w Groszowicach wynosił około 490 cm. Wzrost i przekroczenie stanu alarmowego jest przewidywany na południe.
Opolskie: Alarm przeciwpowodziowy. Co to znaczy?
Adrian Czubak, wojewoda opolski ogłosił alarm przeciwpowodziowy od godziny 10:00 14 października 2020 r. do odwołania. Według zarządzenia, na terenach objętych alarmem należy:
- poinformować mieszkańców o alarmie przeciwpowodziowym,
- monitorować poziom wód w rzekach,
- utrzymywać siły i środki w gotowości do udziału w akcji przeciwpowodziowej,
- monitorować stan wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych we współpracy z zarządcami tych obiektów,
- monitorować stan przygotowań do ewakuacji ludzi i inwentarza na najbardziej zagrożonych terenach oraz według potrzeb zarządzić ewakuację i koordynować jej przebieg,
- monitorować i koordynować przebieg pozostałych, podjętych działań ratowniczych;
Ponadto starostowie powiatów głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, opolskiego, brzeskiego, nyskiego, prezydent miasta Opola oraz burmistrz Gorzowa Śląskiego, burmistrz Praszki o których informują, w okresowych meldunkach Wojewodę Opolskiego o podjętych działaniach i rozwoju sytuacji powodziowej na obszarze wymienionych powiatów.