Na Politechnice Opolskiej powstaje pierwsze w kraju centrum projektowania uniwersalnego

i

Autor: mat.prasowe Na Politechnice Opolskiej powstaje pierwsze w kraju centrum projektowania uniwersalnego

Pierwsze takie centrum w Polsce! Na nowo zdefiniują... wszystko. Za ogromne pieniądze

2021-12-06 14:07

W Polsce w ciągu najbliższego pół roku powstanie pierwsze centrum projektowania uniwersalnego. Wydział Mechaniki Politechniki Opolskiej ma już niedługo być domem dla innowacji przeciw wykluczeniu społecznemu. Co to właściwie znaczy i ile kosztuje?

Władze Politechniki Opolskiej poinformowały w poniedziałek (6.12.2021) o tworzeniu nowego, pierwszego w Polsce centrum projektowania uniwersalnego. Prace już trwają. Placówka pozyskała pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (blisko 2,5 miliona złotych) i we współpracy z krakowskimi partnerami - Uniwersytetem Pedagogicznym i tamtejszą politechniką - na Wydziale Mechanicznym zamierza redefiniować... wszystko.

Projektowanie uniwersalne na Politechnice Opolskiej. Co to znaczy?

Ideę nowego centrum wytłumaczył m.in. prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej. Według jego narracji, dotychczas w Polsce z nierównościami i wykluczeniem w przestrzeni publicznej walczono w sposób reakcyjny. Większość działań skupiała się na "usuwaniu wszelkich możliwych barier ograniczających dostęp lub możliwość użytkowania przez osoby z różnego rodzaju ograniczeniami". Teraz ma być inaczej. - Ideą projektowania uniwersalnego w tym obszarze jest tworzenie nowych przedmiotów w taki sposób, aby tych ograniczeń nie było – podkreśla prof. Krystian Czernek, prodziekan ds. organizacyjnych Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.

Projektowanie uniwersalne w przypadku Politechniki Opolskiej polega więc na przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Produkty, na których uczelnia się skupi, przedmioty codziennego użytku, będą projektowane w taki sposób, aby mogli z nich korzystać wszyscy, niezależnie od tego, czy są pełnosprawni.

Polecamy: Budżet 2022 i Polski Ład. Ile straci Opole? To będzie trudny rok

- Projektowanie uniwersalne to projektowanie skupiające się i jednocześnie uwzględniające potrzeby dostępności dla wszystkich grup odbiorców takich jak m. in. osoby z niepełnosprawnością (np. ze schorzeniami układu wzroku czy też słuchu), ale również z ograniczeniami związanymi z wiekiem. Odpowiedni design dopasowany do tych potrzeb, który może przyjmować różną formę np. rzeczy prostych w tym odpowiedniego kształtu uszka filiżanki do kawy lub kształtu końcówki przewodu urządzenia, tak aby wygodnie wyciągnąć ją z gniazdka, powinien być czymś oczywistym w ujęciu tych potrzeb. Budowanie wiedzy w tym zakresie po prostu się opłaca, gdyż nasze społeczeństwo się starzeje – dodaje dr inż. Michał Böhm z Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, kierownik projektu.

Marian Lichtman zdradził nam jak uniknął służby w wojsku

To właśnie na Wydziale Mechanicznym w ciągu niespełna pół roku powstanie pierwsze w Polsce "centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku". Prace związane z powstaniem placówki już trwają. W centrum, według zapowiedzi, będzie też punkt informacyjno-konsultacyjny dla podmiotów zewnętrznych w zakresie dostępności i projektowania uniwersalnego, pojawią się też cykle szkoleń dla podmiotów z otoczenia gospodarczego, pracowników uczelni czy studentów. Docelowo do siatek studiów na kierunkach związanych z wzornictwem przemysłowym ma trafić przedmiot: projektowanie uniwersalne.

Jak dobrze znasz Opole?

Pytanie 1 z 10
Jakie było pierwsze kino w przedwojennym Opolu (na początku XX w.)?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki