Kilka zgłoszeń o wykryciu fałszywek pochodzi z powiatu kluczborskiego, z jednej z placówek bankowych. Według relacji policjantów, kasjerzy ujawnili wśród wpłacanych środków łącznie 4 fałszywe banknoty o nominale 100 zł. Banknoty są zabezpieczone, a w ich sprawie rozpoczęło się dochodzenie, które ma wyjaśnić, jak ich pierwotni właściciele weszli w posiadanie fałszywek.
Policja przestrzega, i apeluje o ostrożność. Nie wiadomo, czy na rynek nie trafiło więcej falsyfikatów.
Zobacz koniecznie: Andrzej Czaja o dramacie na granicy z Białorusią! Biskup z Opola nie kończy na słowach
Polecany artykuł:
Jak rozpoznać fałszywe banknoty?
Ze względu na istniejące ryzyko, policjanci z opolskich komend przypominają najłatwiejsze sposoby na rozpoznanie fałszywych banknotów. Oto kilka punktów, na które powinieneś/nnaś zwrócić uwagę:
- Fałszywki nie mają znaków wodnych, które na oryginalnym banknocie widoczne są nie tylko przy prostopadłym oglądaniu banknotu pod światło, lecz także przy nachyleniu go pod kątem 45 stopni;
- Falsyfikaty nie posiadają również zabezpieczeń widocznych w świetle UV, oraz zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie;
- Oryginalne banknoty posiadają zabezpieczenia wykonane specjalną techniką druku, a elementy te są wypukłe i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem.
Policjanci proszą o natychmiastową informację, jeżeli podejrzany banknot trafi już w nasze ręce. "Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty" - dodają.
Za podrabianie albo przerabianie polskich banknotów kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat lub karę 25 lat pozbawienia wolności, natomiast za wprowadzenie fałszywych banknotów w obieg grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.