sejm, głosowanie, opole

i

Autor: wikimedia.com/Kostuś Tomasz/Zawisza Marcelina/Ociepa Marcin/Bortniczuk Kamil Posłowie z Opola w Sejmie. Jak głosowali w sprawie płotu na granicy z Białorusią?

Posłowie z Opola murem podzieleni! Tak głosowali za i przeciw murowi na polsko-białoruskiej granicy [NAZWISKA]

2021-10-15 13:54

Ponad półtora miliarda na "barierę zabezpieczającą przed nielegalną migracją". Sejm o inwestycji zdecydował wczoraj, a swój udział w ostatecznym wyniku mieli także politycy z Opola. Nasz przygraniczny problem wybrzmiał zresztą w sercu Opolszczyzny, dlatego sprawdziliśmy, jak głosowali opolscy delegaci. Sprawdźcie, czy zrobili to zgodnie z sumieniami swoich wyborców.

274 posłów za, 174 przeciw i jeden głos wstrzymujący - to bilans wczorajszego głosowania w Sejmie, którego pokłosiem ma być teraz postawienie muru na granicy z Białorusią. Na tę inwestycję zaplanowano budżet w wysokości 1 miliarda 615 milionów złotych. Jak w sprawie kontrowersyjnego projektu MSWiA głosowali delegaci z Opola? Sprawdziliśmy.

Zobacz koniecznie: Gdzie są dzieci z Michałowa? W Opolu słychać płacz z białoruskiej granicy i ujadanie psów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Murem podzieleni, głosowali za i przeciw murowi. Politycy z Opola: 6 za, 5 przeciw, jeden nie przyszedł

Rozłożenie głosów w sejmowych ławach podsumowuje portal biqdate.wyborcza.pl. 

Za budową muru głosowali:

Przeciwko budowie głosowali:

Jeden opolski poseł nie pojawił się na głosowani, dołączając tym samym do 10 innych, nieobecnych polityków - Rajmund Miller.

Sonda
Czy popierasz pomysł budowy muru na granicy z Białorusią?

Zgodnie z ustawą, którą w czwartek przegłosowano, inwestycja będzie celem publicznym, a inwestorem zostanie Komendant Główny Straży Granicznej. Kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Regulacja zakłada, że informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych bariery nie będą stanowić informacji publicznej i nie będą podlegać udostępnieniu w trybie odrębnych przepisów. Dziennik Gazeta Prawna analizując dokument zwraca też uwagę na przepis przyzwalający na wywłaszczenie mieszkańców z nieruchomości niezbędnej do budowy bariery.

- W przypadku konieczności wywłaszczenia nieruchomości zastosowanie będą miały odpowiednio przepisy o wywłaszczaniu nieruchomości, przy czym Komendant Główny Straży Granicznej będzie mógł przystąpić do niezwłocznej realizacji inwestycji na danej nieruchomości w przypadkach określonych w ustawie o ochronie granicy państwowej - napisano w uzasadnieniu.

Express Biedrzyckiej - Barbara Nowacka: Mamy prawo odwoływać się do Lecha Kaczyńskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają