Spis treści
- „Szanuj Życie - Bezpieczna DK 94’’ - potężna mobilizacja sił policji już w czwartek 27.05.21 r.
- Polskie drogi: statystyki wciąż przytłaczające
„Szanuj Życie - Bezpieczna DK 94’’ - potężna mobilizacja sił policji już w czwartek 27.05.21 r.
Droga krajowa nr 94, czyli tzw." stara czwórka" jest trasą alternatywną dla autostrady A4; jest do niej równoległa. Pełni funkcję bardzo strategicznego szlaku komunikacyjnego o bardzo dużym natężeniu ruchu. Przebiega przez województwa:
- opolskie,
- dolnośląskie,
- śląskie,
- małopolskie,
- podkarpackie.
Całkowita długość trasy wynosi aż 675 km. Na całej tej długości, policjanci z odpowiednich komisariatów z pięciu województw będą patrolować swoje odcinki. Wiemy, na czym będą się skupiać i na co zwracać uwagę.
- Policjanci skupią się na wykroczeniach związanych z nieprzestrzeganiem limitów prędkości, nieprawidłowym wyprzedaniem, zmianą pasa ruchu, stosowaniem pasów bezpieczeństwa oraz niezgodnym z przepisami korzystaniem z telefonów komórkowych - komentuje biuro prasowe opolskiej policji, inicjatora całej akcji. Ale to nie wszystko. Mundurowi przewidzieli też przeprowadzenie kierowcom działań profilaktyczno-edukacyjnych z zakresu ratownictwa medycznego dotyczące resuscytacji krążeniowo – oddechowej i podstawowych czynności na miejscu wypadku drogowego
Polskie drogi: statystyki wciąż przytłaczające
Niejeden kierowca z pewnością zada sobie pytanie: "po co to wszystko?". Policjanci tłumaczą, przytaczając statystyki.
- Tylko w ciągu minionych trzech lat na polskich drogach zostało rannych blisko 100 tys. osób. W wielu przypadkach natychmiastowe udzielenie pomocy jest niezbędne dla ratowania życia ludzkiego. Z uwagi, że bardzo często to kierowcy jako pierwsi są na miejscu wypadku, policjanci wraz ze strażakami będą szkolić kierowców i przekazywać najważniejsze informacje z zakresu pierwszej pomocy medycznej - czytamy.
Dla kierowców, którzy wezmą udział w krótkim szkoleniu na fantomie przewidziane są nagrody! Od mundurowych dostaniecie w czwartek:
- apteczki pierwszej pomocy,
- mapy drogowe,
- inne materiały profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowym,
- jednorazowe alkotesty.
W działania włączył się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddz. w Opolu, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Opolu oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.