Spis treści
- Rocznica Powstania Warszawskiego Wojewoda Opolski wydał specjalne zarządzenie
- Powstanie Warszawskie. To już 76. rocznica
76. rocznica Powstania Warszawskiego. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, warszawskie uroczystości związane z rocznicą zaplanowano na bardziej kameralne niż zwykle. W województwie opolskim miasta stawiają głównie na uczczenie "godziny W".
Rocznica Powstania Warszawskiego Wojewoda Opolski wydał specjalne zarządzenie
Wojewoda Opolski – jako Szef Obrony Cywilnej Województwa - wydał zarządzenie nr 68/2020 w sprawie przeprowadzenia treningu wojewódzkiego sytemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach oraz systemu wykrywania i alarmowania. W związku z tym 1 sierpnia 2020 r. o godzinie 17.00 ("godzina W") za pośrednictwem powiatowych central alarmowych nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy. Będzie trwał minutę.
W samym Opolu uroczystości zakładają m.in.:
- Msza Św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Grota-Roweckiego 3 (godz. 16.00),
- Uroczystość pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, ul. Grota-Roweckiego 2 (godz. 17.00).
W Opolu równolegle zaczął się też darmowy weekend atrakcji miejskich, związany z rekordem frekwencji w Wyborach Prezydenckich. Zobacz więcej TUTAJ.
Syreny zabiją wszędzie, a poza tym w innych opolskich miastach samorządy postawiły na różne formy upamiętnienia Powstania Warszawskiego. W Nysie delegacja samorządowców zapali znicze pod Pomnikiem Patriotom Polskim.
- [...] punktualnie o godzinie 17.00 na okres 1 minuty zawyją syreny. Wówczas zatrzymaj się, oderwij od codziennych obowiązków oraz uczcij chwilą tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność - przekazuje z kolei Urząd Miejski z Olesna.
Powstanie Warszawskie. To już 76. rocznica
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00. To właśnie symboliczna "Godzina W" określa ten moment, choć w niektórych dzielnicach Warszawy powstanie rozpoczęło się nieco wcześniej.
Do walki stanęło około 50 tys. osób. Powstanie trwało 63 dni i pochłonęło życie ok. 20 tysięcy żołnierzy i 180 tysięcy cywilów, a Warszawa praktycznie przestała istnieć. Na osobisty rozkaz Hitlera przez 3 miesiące opustoszałe miasto było rabowane, systematycznie burzone i palone dom po domu.
Polecany artykuł: