Wielka woda

Poziom wody w Odrze przekroczył 6 metrów! Alarm przeciwpowodziowy w Opolu. Co to oznacza?

2024-09-16 11:20

Alarm przeciwpowodziowy w Opolu, ogłoszony przez prezydenta miasta obowiązuje od poniedziałku (16 września), od godziny 3:00. Co to oznacza dla mieszkańców? Władze miasta przekazały szczegółowy komunikat. Powódź 2024 roku to również dramat województwa opolskiego. Zapoznajcie się z najnowszymi informacjami ze stolicy Opolszczyzny.

Powódź 2024 roku to nie tylko dramat województwa dolnośląskiego. Wielka woda zaatakowała m.in. na Opolszczyźnie. Od godziny 3.00 w dniu 16 września obowiązuje w Opolu alarm przeciwpowodziowy. - Jego ogłoszenie oznacza dalszy monitoring wałów i urządzeń hydrotechnicznych a także postawienie wszystkich służb w stan pełnej gotowości przez całą dobę - przekazują władze Opola w specjalnym komunikacie dla mieszkańców. 

W poniedziałek przed południem, na stronie Urzędu Miasta pojawiły się kolejne informacje dla opolan. Z uwagi na podnoszący się poziom wód gruntowych, które mogą podmywać akumulatory parkometrów zapadła decyzja o czasowym wyłączeniu 15 z nich na zagrożonych terenach. Wyłączone zostaną urządzenia na ulicach:

  • Ostrówek,
  • Barlickiego,
  • Strzelców Bytomskich,
  • Pasieczna,
  • Konsularna,
  • Wrocławska,
  • Nysy Łużyckiej (przy skrzyżowaniu z ul. Wrocławską),
  • Bończyka,
  • Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jednocześnie przypominamy, że w związku z aktualnym zagrożeniem powodziowym każdy można parkować za darmo na parkingu Centrum Przesiadkowego Opole Główne. Chcemy, aby wszyscy mieli możliwość schronienia swojego samochodu w bezpiecznym miejscu. Darmowe parkowanie obowiązuje przez cały okres zagrożenia - czytamy na stronie UM Opola.

Powódź 2024 w Opolu: Alarm przeciwpowodziowy i najnowsze komunikaty

W związku z zaistniałą sytuacją hydrologiczną w województwie opolskim WiK Opole poinformował, że na chwilę obecną tj. godz. 09.00 dnia 16.09.2024 r., Woda Opolanka podawana do sieci z wodociągu publicznego Opole jest przydatna do spożycia i spełnia wszystkie wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

- Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację związaną z rosnącym poziomem rzeki Odry, prowadzimy stały i wzmożony monitoring sieci wodociągowej oraz regularnie badamy jakość dostarczanej wody w laboratorium - zapewniły władze Opola. Najnowszy komunikat pojawił się o godzinie 11:00.

Uruchomiliśmy rezerwę na zarządzanie kryzysowe na pomoc rzeczową dla mieszkańców Opola. W związku z tym poszkodowani mieszkańcy Opola mogą kontaktować się z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej przy ulicy Małopolskiej 20a po numerami telefonu 77 455 63 90/1/2 w godzinach 8:00 do 20:00. Pracownicy będą zbierali informacje o potrzebach Opolan - deklarują władze stolicy Opolszczyzny.

Most w Nysie zamknięty. Rzeka zmieniła się w prawdziwy żywioł

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki