Historyczne badanie. Czy Opolskie jest dla osób LGBT?

i

Autor: Tęczowe Opole - mat.prasowe/ Opole UM Historyczne badanie. Czy Opolskie jest dla osób LGBT?

Przełomowe badanie! Czy Opolskie jest dla LGBT? Nic na to nie wskazuje

2022-06-09 13:00

Przełomowe, bo historyczne, a historyczne, bo pierwsze. Tęczowe Opole, stowarzyszenie tradycyjnie odpowiadające za organizację opolskiego marszu równości, przygotowało badanie "sytuacji społecznej osób LGBTQIA+ z województwa opolskiego". Czego możemy się spodziewać? Na podstawie wyników krajowych; niczego dobrego.

Opolskie: jak się tu żyje osobom LGBT+? Pierwsze takie badanie

W połowie ubiegłego roku rozmawialiśmy z rzecznikiem Tęczowego Opola Maciejem Kruszką, zwrócił wtedy uwagę na istniejący raport ogólnopolski, który wyszczególniał "średnią liczbę zdarzeń o charakterze przemocowym motywowanych uprzedzeniami, które spotkały badane osoby LGBTQiA" - w tym raporcie województwo opolskie wypadło na drugi najbardziej homofobiczny region w Polsce.

Szczegóły: Opolskie drugim najbardziej homofobicznym regionem Polski. "Prezydent na razie na marsze nie chodzi, ale..."

Ale szczegółowego, regionalnego raportu w tej sprawie jeszcze nie było. Aż do teraz. - Badanie poświęcone jest analizie sytuacji życiowej, a także trudności, wyzwań i potrzeb osób LGBTQIA, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, interpłciowych i aseksualnychprzekazuje nam rzecznik, publikując anonimową ankietę opracowaną we współpracy z Uniwersytetem Opolskim i Aleksandrą Kwaśnicką, pracownicą Instytutu Psychologii.

Kwestionariusz jest przygotowany dla przedstawicieli społeczności LGBTQIA z województwa opolskiego, które skończyły 16 rok życia i przez ostatnie 2 lata mieszkały na Opolszczyźnie. Ankietę można wypełnić TUTAJ.

Sonda
Czujesz się bezpiecznie w Opolu?
Tęczowy kordon przeszedł ulicami Opola

Raport i co dalej?

- Liczymy na to, że nasze badanie da organizacji takiej, jak Tęczowe Opole wiedzę na temat potrzeb społeczności i zbudowanie dalszej strategii działania - precyzuje Sandra Mazur, koordynatorka projektu, w ramach którego przeprowadzane jest badanie. - Na obecnym etapie chcemy dotrzeć jak najszerzej do osób z naszej społeczności na Opolszczyźnie, aby zebrać doświadczenia osób LGBTQIA z wszystkich zakątków województwa. Raport z tego badania, który sporządzimy zarówno w języku polskim, jak i niemieckim, powinien trafić do polityczek i polityków oraz działaczek i działaczy innych organizacji, ponieważ pozwoli im lepiej zrozumieć sytuację dużej grupy społecznej i, mam nadzieję, przyspieszy niezbędne zmiany prawne dla osób LGBTQIA - puentuje.

Polecamy: Marsz Równości w Opolu. Publicznie spalili flagę. Interwencja policji

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają