Rada Kobiet jako organ konsultacyjny istnieje już w kilku innych miastach, choćby sąsiednim Wrocławiu. W Opolu ma to być od 10 do 20 pań wyłonionych w drodze zgłoszeń osobistych, lub z nadania organizacji pozarządowych. Na razie - do momentu zamknięcia zgłoszeń - urząd odnotował 42 kandydatki. - [rada - red.] wypełni przestrzeń ściśle związaną z prawami kobiet i równym traktowaniem - komentuje cytowana przez Gazetę Wyborczą Dorota Piechowicz-Witoń z opolskiego ratusza.
Polecamy: Przełomowe badanie! Czy Opolskie jest dla LGBT? Nic na to nie wskazuje
Wśród głównych celów działalności rady Urząd Miasta wymienia wspieranie akcji społecznych, szkoleń, debat, konferencji i działań informacyjno-edukacyjnych (w tym kampanii społecznych podnoszących świadomość społeczną w zakresie praw kobiet), bezpośrednią współpracę z prezydentem; organ miałby skupić się na "tematach kobiecych", w tym opiniowaniem i konsultacją działań podejmowanych w Opolu w zakresie równości i respektowania praw kobiet.
Początek działalności szacuje się na okolice wakacji, wtedy specjalna komisja wybierze skład.
Warto dodać, że przy Radzie Miasta z końcówką maja powstała też "komisja doraźna ds. podjęcia działań na rzecz równouprawnienia kobiet w Opolu". Organów konsultacyjnych jest więc więcej. Komisję powołała radna Alicja Wiśniewska, Anna Tabisz i Urszula Zajączkowska (klub radnych prezydenta). W uchwale zapisano m.in. zbadanie sytuacji kobiet wracających do pracy po urlopach macierzyńskich.