Białystok. Naukowcy z UMB stworzyli SARS-HYB-45

i

Autor: pixabay Białystok. Naukowcy z UMB stworzyli SARS-HYB-45 / Zdj. ilustracyjne

REKORD patentów na Politechnice Opolskiej! Co zgłaszają opolscy naukowcy?

2021-01-25 8:41

Rok 2020 okazał się rekordowym dla Politechniki Opolskiej, pod względem liczby zgłoszonych patentów. Opolscy naukowcy zgłosili 33 wynalazki! Naukowa płodność w perspektywie roku wzrosła niemal dwukrotnie. Sprawdź, jakie wynalazki zgłosili naukowcy z Opola.

Rekord Politechniki Opolskiej. 33 wynalazki w rok

W 2020 roku do Urzędu Patentowego RP naukowcy z Politechniki Opolskiej zgłosili 33 wynalazki. Rok wcześniej takich zgłoszeń było 17, a dwa lata temu tylko dziewięć - podsumowała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni.

Zdaniem Magdaleny Filipek, dyrektor Centrum Transferu Technologii (CTT) uczelni, zwiększenie liczby patentów zgłaszanych przez naukowców Politechniki Opolskiej jest dowodem na podniesienie poziomu naukowego jej pracowników oraz lepszego dostosowania kadry do potrzeb gospodarki.

- Czynimy starania w celu komercjalizacji wysiłku intelektualnego naszych naukowców nie tylko poprzez realizację całej gamy usług dla przemysłu, ale także poszukując nabywców gotowych rozwiązań i projektów wynalazczych powstałych w naszej uczelni. CTT promuje wynalazki już objęte ochroną patentową, a także te dopiero zgłoszone do Urzędu Patentowego RP celem uzyskania takiej ochrony, gdyż także one mogą być przedmiotem sprzedaży lub licencjonowania - wyjaśnia dyrektor CTT Politechniki Opolskiej.

Co wynaleźli opolscy naukowcy?

Wśród zgłoszonych patentów jest kilka rozwiązań nowatorskich, które - według autorów - w przyszłości mogą być wykorzystane na szeroką skalę. To np. pad elektroadhezyjny, czyli urządzenie wykorzystujące pole elektrostatyczne do chwytania i przenoszenia różnego rodzaju przedmiotów, który można wykorzystywać w przemyśle lub rolnictwie.

Kolejny wynalazkiem zgłoszonym do ochrony patentowej jest układ mający na celu sterowanie światłem w pomieszczeniu, tak aby wpływało ono bezpośrednio na samopoczucie osoby w nim przebywającej, np. poprzez redukcję senności lub wzmożenie koncentracji czy też wprowadzenie w stan relaksu. Układ ten połączony jest z układem rejestrującym aktywność bioelektryczną mózgu (elektroencefalograf) w czasie rzeczywistym, który na bieżąco dostosowuje parametry oświetleniowe zgodnie z wybranym wcześniej przez użytkownika profilem.

Na liście wynalazków znajdujemy też sposób modernizacji odpylacza cyklonowego przeznaczonego do oczyszczania gazu z cząstek stałych, w szczególności z pyłu.

A co jest najważniejsze w zaproponowanym rozwiązaniu lub wynalazku? Jego potencjał wdrożeniowy.

- To co charakteryzuje dobre rozwiązanie, to jego potencjał wdrożeniowy i możliwość przemysłowego zastosowania. Do pracy nad takimi wynalazkami szczególnie zachęcamy naukowców i jednocześnie zapraszamy ich do kontaktu z nami we wszystkich kwestiach dotyczących procesu spieniężania efektów ich pracy - podkreśla Filipek.

To koniec lockdownu, bo Polacy sami go znieśli. Rząd już w Polsce nie rządzi. Komentarz Adama Federa [WIDEO].

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają