Samobójstwa w Opolu i województwie opolskim. Publikujemy wstrząsające dane o zamachach na własne życie
Na przykładzie krótkiej próby czasowej: od 2013 do 2020 r. w Polsce liczba prób samobójczych podejmowanych przez młodzież w grupie 13-18 lat zwiększyła się czterokrotnie. A tylko pomiędzy 2019, a 2021 r. - czyli w trakcie pandemii - statystyki (w tej samej grupie) wystrzeliły aż o 56 proc. Co jednak ciekawe, od 2020 r. widać zasadniczy rozstrzał pomiędzy stosunkiem prób samobójczych, a faktycznych zgonów. Innymi słowy, prób jest coraz więcej, zgonów coraz mniej.
Dotarliśmy do precyzyjnych danych dot. samobójstw w Opolu i województwie opolskim. Poniżej publikujemy analizę liczb i kontekstów. Kto, gdzie i jak popełnia samobójstwo na Opolszczyźnie?
Samobójstwa w Opolu. Kto, gdzie i jak odbiera sobie życie?
Z danych KWP w Opolu wynika, że od 2016 r. trend jest niemal niezmienny i koresponduje z trendami krajowymi. Na Opolszczyźnie przytłaczająco więcej zamachów na własne życie dokonują mężczyźni - najczęściej w wieku 30-34 lat. Dla przykładu: najwięcej prób samobójczych wśród kobiet (w przedziale lat 2016-2021) potwierdzono w 2019 r. - 24, podczas gdy wśród mężczyzn - 105. Najmniej opolanek podjęło się tego drastycznego kroku w 2021 r. - 9 - a mężczyzn 111. Proporcje pozostają podobne na przestrzeni ostatnich 6 lat. Zdecydowana większość, zarówno Pań i Panów, na miejsce pożegnania ze światem wybiera własny dom, na drugim miejscu znalazł się garaż, piwnica lub strych.
Co do sposobu samobójstwa, na jaki decydują się opolanie, on także pozostaje tożsamy z trendem krajowym - powieszenie się. Na przestrzeni lat statystyki są miażdżące - w 2020 r. pośród 105 osób, które targnęły się na własne życie, tylko 5 wybrało inną metodę (zatrucie, środki nasenne i rzucenie się z wysokości).
Samobójstwa w Opolu. Znamy najczęstsze powody
Wśród powodów podjęcia ostatecznej decyzji, wśród opolan królują nieporozumienia rodzinne, zawody miłosne, złe warunki ekonomiczne (np. długi) i problemy w szkole lub pracy.
Dalsza część artykułu pod sondą
Prokuratura ma pełne ręce roboty. Setki spraw z "namowy lub pomocy do samobójstwa"
Sprawdziliśmy też najświeższe dane dot. samobójstw w województwie opolskim i Opolu, które w roku ubiegłym i bieżącym trafiły na prokuratorskie biurko. Według informacji przekazanej SE.pl przez prok. Stanisława Bara, w 2021 r. jednostki organizacyjne prok. okręgu opolskiego nadzorowały łącznie 232 postepowania dot. "namowy lub pomocy do samobójstwa". W 2021 r. z tej liczby 36 postępowań było prowadzonych przez prokuraturę w samym Opolu.
- W roku bieżącym spraw tej kategorii zarejestrowano dotychczas łącznie 74, w tym 23 w Prokuraturze Rejonowej w Opolu - dodaje rzecznik Bar.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111,
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123,
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212,
- Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108,
- Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123,
- pokonackryzys.pl
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.