Opole. Salon Jesienny 2020. Pokój kontrowersji. Czym szokują opolscy artyści?
Pomruki niedowierzania, przemieszane z głośną aprobatą wzbudziła głównie jedna praca. "Szalone!" - komentowali jedni, "genialne!, gratuluję odwagi" - dodawali inni.
Największa praca w "pokoju kontrowersji' należy do Grzegorza Hussaka.
Opole. Salon Jesienny 2020. Pokój kontrowersji
Sam autor w rozmowie z Super Expressem zdradza m.in., gdzie i jak udało się zrobić zdjęcia.
[...] to była galeria sztuki w Hiszpanii, w Sitges, połączona z barem w lekkim, industrialnym stylu. Zrobiłem tam fotki, nikt nie miał problemu z pozowaniem. Zgadzali się na fotografowanie. Jeden z tych mężczyzn zapozował
Komentarze widzów - jak zwykle - podzielone. Nie zabrakło też aprobaty.
- Ja na pewno nie spodziewałam się takich prac. Jestem mega zaskoczona, tu zwykle jest pełno pejzaży - komentuje Malwina, jedna z uczestniczek wystawy.
Miało być jeszcze ciekawiej...
Autor przyznaje, że początkowa wizja i tak była nieco inna.
- To miało wyglądać nieco inaczej. Miała być instalacja fotograficzno świetlna. Prace miały być zainstalowane w układzie trójkąta, stać na środku pomieszczenia, dookoła delikatne światło, tak żeby wkoło panował półmrok, i dodatkowo fotokomórki, które wyłapują, kiedy staniesz przy tej instalacji: wtedy światło delikatnie by przygasło. Tak się niestety nie udało - zdradza Grzegorz Hussak.
Dwa lata temu, także przy okazji Salonu Jesiennego pojawiły się podobne zdjęcia. Wtedy ograniczyły się do małego formatu, a rozmiar tegorocznych prac Grzegorza Hussaka przyćmił sąsiednie z "bloku kontrowersji".
[...] miałem już takie zdjęcia. Wtedy było zabawnie, wszyscy się zgromadzili. Tym razem jest COVID, wpuszczali ludzi małymi grupkami. Muszę powiedzieć, że przywykłem raczej do opowiadania o cudzych pracach, niżeli o swoich
"Kształty, barwy i znaczenia. To powinno wystarczyć"
Interpretacja artysty pokrywa się z oficjalnym komentarzem Andrzeja Sznejwweisa, prezesa zarządu Okręgu Opolskiego Polskiego Związku Artystów Plastyków nt. samej wystawy.
- Z założenia wizualna, obrazowa, nieobudowana dźwiękiem, niewsparta na literaturze, nieotoczona obłokiem oszałamiającej filozofii. Składa się z kształtów, barw i znaczeń. One powinny wystarczyć, aby mogła istnieć [...] - czytamy. Wystawę można oglądać do 27 września.
Daj nam znać, co sądzisz o kontrowersyjnych pracach w komentarzu na Facebooku!
Polecany artykuł: