Narodowy Spis Powszechny 2021: Jak się spisać?
Spisać można się na kilka sposobów. Aby zrealizować obowiązek spisowy, można skorzystać z podstawowej metody - samospisu. Można to zrobić m.in.:
- przy pomocy komputera, tabletu, telefonu - korzystając ze strony spis.gov.pl,
- albo za pośrednictwem infolinii pod numerem 22 279 99 99, wybierając kanał "Spisz się przez telefon".
Kim są rachmistrzowie?
W maju swoją pracę rozpoczęli także rachmistrzowie, którzy przeprowadzają wywiady telefoniczne z osobami, na które nałożony jest obowiązek wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Spis dotyczy obywateli Polski: osób stale zamieszkałych, osób tymczasowo zamieszkałych, a także tych czasowo przebywających za granicą. Obowiązkiem spisowym objęte są także osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania oraz cudzoziemcy, którzy mieszkają w naszym kraju na stałe lub czasowo.
W ankiecie spisowej znajdziemy szczegółowe pytania m.in. o wyposażenie naszego mieszkania, budynku mieszkalnego czy obiektu zbiorowego zakwaterowania, a także o narodowość czy aktywność ekonomiczną. Należy pamiętać, że rachmistrza, który będzie zbierał od nas dane obowiązuje tajemnica statystyczna. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.
Narodowy Spis Powszechny jest źródłem wielu danych dla urzędów statystycznych, m.in. o liczbie ludności czy cechach demograficznych. Szczegóły dotyczące spisu określa ustawa o NSP.
- Powszechny spis ludności powinien spełniać trzy warunki: powszechności (obejmować całą ludność), jednoczesności (musi być przeprowadzony w określonym czasie), imienności (każda osoba ma zostać spisana z imienia i nazwiska). Dodatkowo w Polsce stosuje się zasady periodyczności (spisy odbywają się wg zaleceń ONZ co 10 lat) oraz bezpośredniości (odpowiedzi na pytania spisowe udziela bezpośrednio osoba spisywana, w wyjątkowych sytuacjach jej najbliżsi domownicy) - czytamy na stronie spis.gov.pl.
Narodowy Spis Powszechny 2021 trwa do 30 września 2021 roku.
Narodowy Spis Powszechny 2021: Jak zgarnąć nagrody?
Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym! Wzięcie udziału w spisie jest obowiązkowe, ale przy okazji możesz zgarnąć nagrody! Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe: „Dlaczego warto spisać się przez Internet”?
Uczestnik konkursu musi być mieszkańcem województwa opolskiego.
Do wygrania będą:
- ekskluzywny zestaw piśmiennicze VIP,
- głośnik bluetooth,
- power bank,
- ładowarka indukcyjna,
- parasol damski przeźroczysty VIP,
- plecak na laptopa VIP.
Szczegóły znajdziesz >>TUTAJ<
Artykuł sponsorowany