3 Polaków i 7 Białorusinów: ich działania mogły osłabić Skarb Państwa o ponad 24 miliony złotych. Ostatecznie - zasilili magazyny dwóch opolskich szpitali.
Opolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) i Prokuratura Krajowa z początkiem listopada 2020 roku poinformowały o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, która produkowała nielegalne papierosy. Towar trafiał na rynek krajowy i zagraniczny: w fabryce zabezpieczono 4,8 mln szt. papierosów, prawie 18 ton tytoniu i... urządzenia, m.in. do produkcji i pakowania papierosów. Hala znajdowała się na terenie woj. wielkopolskiego, a wewnątrz niej były linie technologiczne do produkcji i paczkowania papierosów, czy maszyny do suszenia i rozdrabniania tytoniu. Urządzenia mogły produkować ok. 2 tys. papierosów na minutę, co pozwalało wyprodukować ich dziennie ok. 1,2 mln, a w skali miesiąca ponad 25 mln.
Zatrzymanym - Polakom i Białorusinom - przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych i popełnienia przestępstw karnych skarbowych. W listopadzie 2020 roku Krajowa Administracja Skarbowa zaznaczała, że ta sprawa jest rozwojowa. 15 kwietnia 2021 roku poinformowano o kolejnych krokach.
Część urządzeń pochodzących z nielegalnej fabryki: agregat i kompresory, przekazano dwóm szpitalom w Opolu: USK i szpitalowi wojewódzkiemu. Tam posłużą jako pomoc na zakaźnych oddziałach COVID-owych.
- W związku z możliwością przekazania przedmiotów zajętych w trakcie postępowania karnego instytucjom walczącym z epidemią, KAS i CBŚP przy wsparciu 10 Opolskiej Brygady Logistycznej dostarczyły szpitalom agregat prądotwórczy i kompresory - komentują przedstawiciele Opolskiej KAS. Zamontowanie agregatu i kompresorów zwiększy bezpieczeństwo zasilania urządzeń wykorzystywanych do diagnostyki i leczenia pacjentów.