Starlinki nad Polską: 20, 21, 22 stycznia. Jak i kiedy obserwować niebo?
Jasna linia utworzona z 49 satelitów telekomunikacyjnych firmy SpaceX znów przecina niebo. Najbliższe trzy dni - o ile dopisze pogoda i widoczność - możemy przygotować się na kosmiczny spektakl. Starlinki są w styczniu widoczne z terenu Polski - z większości dużych i średnich miast.
- Wystrzelone w nocy o 3.02 (19 stycznia - red.) mają trajektorię przelotu bardzo sprzyjającą do obserwowania ich z Polski - informuje nas właściciel portalu nocneniebo.pl.
Pierwszy, środowy przelot kosmicznego pociągu, został wielokrotnie utrwalony i szeroko udostępniany w mediach społecznościowych. Fani nocnych obserwacji nieba zapewniają, że przed nami kolejne trzy wieczorne pokazy. Ale pod jednym warunkiem: pogodowym. Do obserwacji gołym okiem potrzebne jest czyste niebo.
Starlinki nad Polską. O której patrzeć w niebo?
Dziś wieczorem (20 stycznia) przelot nad terenem Polski będzie najlepiej widoczny o 17:54, w piątek (21 stycznia) o 17:53, a w sobotę (22 stycznia) o 17:52. Choć pogoda nie dopisuje - w całej Polsce obowiązują ostrzeżenia pogodowe przed opadami deszczu i śniegu, także w województwie opolskim - to wprawieni fani liczą na wieczorne rozjaśnienie. - W godzinach wieczornych akurat w trakcie przelotu w wielu regionach w Polsce przejaśniło się. Oby i jutro tak było. Życzę wszystkim udanych obserwacji - czytamy na portalu nocneniebo.pl. Żeby zauważyć kosmiczny pociąg nie trzeba specjalnie unikać rozświetlonego miasta. Jeżeli tylko dopisze przejrzyste niebo, powinniśmy zobaczyć je z dowolnego miejsca w mieście.
Zobacz też: Lawina obróciła w gruz 250-letni zabytek UNESCO! Porażający widok [Wideo]
Jeżeli nie będziecie mieli możliwości w komfortowych warunkach obserwować wieczornego nieba, warto zajrzeć na media społecznościowe. Przeloty są transmitowane w wielu miejscach. Poniżej transmisja z przelotu nad Poznaniem.