Start-Up w Opolu: Jest szansa na REWOLUCJĘ na rynku eneregii odnawialnych? [ZDJĘCIA]

2020-02-11 9:40

Ta inwestycja może zrewolucjonizować rynek energii odnawialnych. Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA współpracuje z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu i ze zwycięzcami konkursu start-upowego Warm Up Your Business. Efektem tej współpracy są rozpoczynające się prace projektowe, które przygotują "Panel Wiatrowy". Co to jest? Dlaczego może zrewolucjonizować energię odnawialną?

Konkurs Warm Up You Business jest dedykowany środowiskom start-upowym. Pomoc przy wejściu na rynek oferuje biznesowe i społeczne zaangażowanie ECO i PNT. Pomysł "Panelu Wiatrowego" jest efektem drugiej edycji konkursu dla studentów i doktorantów.

Czytaj też: Opolskie jako jedyne stara się o TE pieniądze! Ogromna współpraca z Politechniką Opolską

Panel Wiatrowy - co to jest? Dlaczego może okazać się rewolucyjny?

Instalacja wyróżnia się na tle wielu innych, podobnych farm wiatrowych, przede wszystkim kompaktowym formatem, który - według UM - jest łatwy w montażu, przez co jego cena, jako finalnego produktu, może być równie atrakcyjna. Ważnym aspektem jest ten, że konstrukcja może produkować energię przy bardzo słabym wietrze.

Jak działa Panel Wiatrowy?

Z wytłumaczeniem spieszy sam Urząd Miasta, podając uproszczony schemat działania tej instalacji.

Na prostokątnej ramie, której wymiary mogą być dowolne, montowane są pionowe turbiny wiatrowe (wirniki). Ich ilość dopasowywana jest do potrzeb odbiorcy. Gdy wieje wiatr, wirniki wprawiane są w ruch i kręcą się bezgłośnie wzdłuż pionowej osi obrotu. Prądnica, będąca elementem konstrukcji, generuje energię elektryczną, która zaspokaja potrzeby energetyczne budynku. Nadwyżka wyprodukowanej energii może być przechowywana w magazynie energii i uzupełniać jej brak w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Atutem panelu wiatrowego jest możliwość montażu w dowolnym miejscu, z powodzeniem może stanowić np. element przydomowego ogrodzenia.

- Wszyscy widzimy ogromny potencjał w Panelu Wiatrowym – mówi Paweł Krawczyk Członek Zarządu ds. Ekonomicznych ECO. Jak wskazuje, chodzi o to, żeby doprowadzić projekt do fazy, w której gotowy produkt będzie można zamawiać indywidualnie od domu.

Zakończenie prac badawczo-rozwojowych planowane jest na koniec bieżącego roku. Wtedy ma być gotowy prototyp wirnika, który jest kluczowym elementem całego Panelu Wiatrowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki