Strajki Kobiet na Opolszczyźnie. Ulice trzech miast zapełnione
W Opolu protesty zaczęły się od piątkowego zgromadzenia na placu Wolności. W niedzielny wieczór ponownie zapełniły się ulice Kędzierzyna-Koźla, Kluczborka i Opola: w tym ostatnim protestujący odwiedzili m.in. siedzibę TVP i kurię, gdzie zostawili znicze. Obecni na miejscu mundurowi legitymowali poszczególnych członków. - Kiedy tylko postawiłem znicz, jak kilkanaście innych osób, i zrobiłem pamiątkowe zdjęcie, podbiegł do mnie policjant i zaczął natarczywie wypytywać, czy właśnie postawiłem znicz. Odparłem ze spokojem że tak i spytałem, czy to jakiś problem? Poprosił o dokumenty, a ja o jego, odpowiedział ciszą. Kiedy zapytałem o powód legitymowania, odparł że zaśmiecanie - mówi w rozmowie z Super Expressem Amadeusz, jeden z protestujących.
W nocy z niedzieli na poniedziałek pod dom burmistrza Namysłowa Bartłomieja Stawiarskiego - byłego posła PiS- podeszła liczna grupa manifestantów, którzy protestowali przeciwko wyrokowi TK, ale też podwyżkom kosztów wywozu śmieci i decyzji o przekształceniu praktycznie całego szpitala powiatowego w placówkę obsługującą wyłącznie chorych zakażonych koronawirusem.
Z kolei w Kluczborku na ulice wyszło kilkaset osób, tam policja nie interweniowała.
Strajk Kobiet: w poniedziałek staną ulice Opola!
W mediach społecznościowych OSK - Ogólnopolski Strajk Kobiet - informuje o planowanym proteście w Opolu. W poniedziałek ok. 16.00 protestujący mają zablokować opolskie drogi. Zapowiedziane są spacery z wieszakami, blokady przejść dla pieszych, zakorkowanie miasta poprzez powolne i tłumne przejazdy samochodami wg. przepisów drogowych i z rozklejonymi plakatami, blokowanie dróg rowerowych i regularne prezentowanie transparentów.
Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień m.in.:
- w okolicach ronda,
- przy placu Wolności,
- na Zaodrzu, okolice ul. Spychalskiego, mostu,
- plac Piłsudskiego