budowa budowlańcy roboty budowlane

i

Autor: Kalbar Dzień budowlanych 2022 obchodzimy 25 września

Strajk na A4! Prace na DK wstrzymane! Budowlańcy z opolskiego rzucili sprzęt. Zmiotły ich koszty

2022-04-13 11:41

Kilka firm budowlanych z województwa opolskiego strajkuje, robotnicy porzucają sprzęt, wnosząc do GDDKiA o podniesienie wynagrodzenia o 30 procent. Budowlany "kryzys" dotyczy niektórych dróg krajowych i fragmentu autostrady A4. Mimo tego, opolski oddział GDDKiA zapewnia, że protest nie będzie miał wpływu na realizację kontraktów i już prowadzi rozmowy z firmami, które zgłaszają roszczenia.

Strajk na drogach krajowych i autostradzie A4. Firmy budowlane "rzucają" sprzęt. O co chodzi?

Opolski oddział GDDKiA ma problem; firmy realizujące prace na drogach krajowych i autostradzie A4 strajkują. Kilka prac remontowych na drogach Opolszczyzny stanęło. Firmy budowlane wysłały do oddziału pismo, w którym twierdzą, że zapisane w umowach stawki (chodzi przede wszystkim o koszty transportu surowców, zakupu mas bitumicznych i lepiszcza -  materiał do położenia wierzchnich warstw dróg) nie pokrywają cen zakupu tych materiałów. 

Polecamy: Co tam się stało?! Godzinne korki przy Opolu Wschodnim. Nowy asfalt do zerwania! MZD: "Wyszło przy odbiorze" [GRAFIKA]

Barbara Dolniak: PiS gra katastrofą, żeby przykryć prawdziwe problemy

Dyrekcja oddziału GDDKiA w Opolu rozpoczęła już rozmowy z firmami, które zgłosiły roszczenia. - Pismo [...] wpłynęło w poniedziałek do GDDKiA. Natomiast w ostatni piątek, 8 kwietnia, spotkaliśmy się z przedstawicielami tych właśnie firm, aby omówić obecną sytuację na rynku i możliwe scenariusze działań - komentuje rzeczniczka Agata Andruszewska. Przekonuje jednocześnie, że - w większości przypadków - umowy zawierają już klauzule waloryzacyjne (czyli zasadę, w myśl której w razie zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, wierzyciel powinien otrzymać równowartość ekonomiczną wierzytelności z chwili jej powstania). 

Na piątkowym spotkaniu m.in. przedstawiliśmy wykonawcom możliwość zmiany zapisów umów na bazie obecnie obowiązujących przepisów, w szczególności ustawy Prawo zamówień publicznych, po uprzednim udokumentowaniu zwiększonych wydatków - precyzuje Andruszewska. 

Zdaniem GDDKiA, obecnie nie ma zagrożenia dla terminów zakończenia zakontraktowanych prac.

Sonda
Czy uważasz, że przez programy takie jak 500 plus czy trzynastki dla emerytów w Polsce rosną ceny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki