Strajk rolników w środę 21 października. - Mobilizacja i wkurzenie rolników rośnie z tygodnia na tydzień - mówił we wtorek Michał Kołodziejczak, prezes AGROunii.
Po 7 października przyszedł czas na drugą rundę, minęły dwa tygodnie od kiedy rolnicy po raz pierwszy - w ramach sprzeciwu wobec tzw. "Piątki Kaczyńskiego" - wyszli na drogi krajowe. Od tamtej pory stanowisko rządu się nie zmieniło, ale rolnicy nie odpuszczają.
Zobacz więcej: Strajk rolników. Opolskie: Ciągniki blokują drogi! "Rolnicy będą popełniać SAMOBÓJSTWA w zaciszu"
Strajk Rolników. Opolskie drogi krajowe zablokowane: "Odwiedzimy każdego posła"
W województwie opolskim obecnie zablokowane są drogi:
- DK 11, Olesno, powiat oleski
- DK 45 Kluczbork - Opole,
- drogi w powiecie brzeskim,
- kilka blokad na terenie Gorzowa Śląskiego.
- W każdym z tych miejsc jest od 20 do 80 traktorów, kilka w okolicach Olesna, na drodze z Kluczborka do Opola, w Gorzowie Śląskim, Wieluniu (powiat wieluński woj. łódzkie - red.), na Śląsku to jeszcze Ciasna (woj. śląskie powiat lubliniecki), Woźniki (woj. śląskie, powiat lubliniecki), okolice autostrady A1 - mówi w rozmowie z Super Expressem Adrian Kubosz, organizator strajku na Opolszczyźnie.
Jak wskazuje, w środę blokady dróg potrwają do ok. 12.00. Oczekiwania rolników wciąż nie są spełnione, a czas na rozmowy na szczeblu lokalnym najwyraźniej się skończył.
Oczekiwania wciąż nie są spełnione. Teraz wymagamy spotkania z premierem, jeżeli do spotkania nie dojdzie, zaostrzymy nasze działania. Mówimy głównie o blokadach dróg, tylko że będą to blokady stale.
- mówi Kubosz i dodaje, że na szczeblu lokalnym pozostało jedynie... odwiedzić domy posłów, którzy głosowali za "Piątką Kaczyńskiego". Na Opolszczyźnie tej specyficznej formy kontaktu jeszcze nie było, ale ustaliliśmy, że niedługo będą.
Odwiedziliśmy posła Gawrona w województwie śląskim, na Opolszczyźnie też będą takie działania, na razie jeszcze nie podam konkretnych nazwisk. Każdy, kto zagłosował za Piątką Kaczyńskiego takiej wizyty może się spodziewać
Rolnicy odwiedzą domy posłów z Opolskiego?
Przypomnijmy, że Opolski PiS w Sejmie ma tylko dwójkę swoich polityków: Violettę Porowską i Katarzynę Czocharę. Marcin Ociepa i Kamil Bortniczuk są politykami Porozumienia, a Janusz Kowalski należy do Solidarnej Polski.
Janusz Kowalski zagłosował przeciwko ustawie, a Marcin Ociepa i Kamil Bartniczuk wstrzymali się od głosu.
Za ustawą zagłosowała Violetta Porowska (posłanka, liderka PiS w regionie), a przeciwko - Katarzyna Czochara.
Warto przypomnieć, że w Sejmie "Piątkę Kaczyńskiego" poparła także większość opozycji.