Ekstremalne mrozy? Gorzej! Ekstremalne wahania
Polska przykryła się grubą warstwą śniegu, tym samym potwierdzając wcześniejsze przypuszczenia synoptyków. Tegoroczna zima może okazać się jedną z najzimniejszych, ale do mitycznej już Zimy Stulecia z 1929 r. wciąż daleko. Choć meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze Marek Kuczera przewiduje, że i w tym roku, temperatura m.in. w Żywcu i Cieszynie może osiągnąć próg -40°C, w najcieplejszych statystycznie regionach Polski - Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, rekord prawdopodobnie pozostanie przy progu -16°C.
Nie to jest jednak najgorsze. Wyż syberyjski za jakiś czas przeniesie się na wschód kraju, opuszczając tym samym południowy zachód. O efekty takiej migracji dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny zapytaliśmy Grażynę Dąbrowską, synoptyk IMGW.
- W wyżu skandynawskim znajdzie się w zasadzie cały kraj. Ale później jego centrum przemieści się na wschód i rzeczywiście tam (w regiony południowego zachodu) może zacząć napływać cieplejsze powietrze. Ale to nie oznacza, że temperatury będą na plusie. Tam w ciągu dnia może się zdarzyć, że termometry pokażą 1, 2°C na plusie, ale nocą będą temperatury ujemne, myślę, że około -8/-9°C - komentuje.
Dolny Śląsk i Opolszczyzna. -16°C na kolejne noce
Obecne prognozy meteorologiczne wskazują na nieco mniejsze opady śniegu, niż te, które od początku tygodnia paraliżują kierowców i pieszych. Niemniej, ostrzeżenia dotyczące silnych mrozów obowiązują niezmiennie do sobotniego (13.02) poranku - w obu tych województwach.
- Te -16°C jest odbiegnięciem od średniej temperatury i może się okazać, że będzie to najniższa zanotowana temperatura minimalna (w tych dwóch regionach - red.). W tej chwili i na dzisiejszą i kolejną noc, pewnie jeszcze ta temperatura się utrzyma, choćby w tych obszarach Przedgórza Sudeckiego i południowej Opolszczyzny - prognozuje Dąbrowska i dodaje, że polski klimat jest z założenia zmienny i dynamiczny. - Te zmiany wychodzą w bardzo krótkim okresie czasu i często stwarzają problem także przy prognozowaniu pogody - podsumowuje.
Czy te dwa regiony zanotowały statystycznie niższą temperaturę w 2021 roku, w porównaniu do poprzednich? O tym przekonamy się po podsumowaniu danych za luty 2021.