Łukasz Szumowski

i

Autor: Marcin Wziontek Łukasz Szumowski

System ochrony zdrowia się ZAWALI? Samorządowcy z Opolszczyzny apelują do Łukasza Szumowskiego: "potrzebna tarcza antykryzysowa"

2020-07-14 14:15

Samorząd województwa opolskiego złożył pilny apel do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego o stworzenie i wdrożenie przed rząd RP tarczy antykryzysowej dla szpitali: "absolutnie konieczne jest pilne opracowanie i wdrożenie przez Rząd RP tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia w Polsce". Samorządowcy zwracają uwagę, że w obecnej sytuacji koszta utrzymania infrastruktury rosną bez względu na liczbę wykonywanych świadczeń.

Zarząd Województwa Opolskiego publikuje swój apel do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego. Samorząd zwraca uwagę, że szpitale są gotowe do całkowitego odmrożenia swojej działalności i wznowienia przyjęć pacjentów w pełnym możliwym zakresie, ale nie brakuje czynników, które te chęci blokują.

Stan epidemii spowodował konieczność wprowadzenia szeregu ograniczeń w funkcjonowaniu placówek ochrony zdrowia. Zawieszenie realizacji części świadczeń zdrowotnych, wynikające zarówno z rekomendacji Narodowego Funduszu Zdrowia jak i Głównego Inspektora Sanitarnego, a także spadek zainteresowania samych pacjentów, spowodowały, że znaczna część szpitali – z przyczyn od siebie niezależnych – nie ma możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w takim zakresie, jak miało to miejsce w okresie „przedcovidowym”

- czytamy w uzasadnieniu apelu.

Sytuacja zwiększa wydatki, bez względy na liczbę świadczeń

Według pisma samorządowców, aktualna sytuacja epidemiologiczna wymusza konieczność utrzymania szpitali w pełnej gotowości, tym samym powodując, że koszty stałe – czyli koszty osobowe, utrzymanie infrastruktury, które stanowią ok. 70-80 proc. wszystkich kosztów funkcjonowania placówek - ponoszone są przez jednostki bez względu na liczbę wykonanych świadczeń.

Szpitale na Opolszczyźnie w trudnej sytuacji. Mniej świadczeń, więcej kosztów

Taka sytuacja - według autorów - stawia szpitale w trudnej pozycji - wykonując mniej świadczeń, placówki ponoszą większe koszty, a brak możliwości rozliczenia zwiększonych wydatków ze środków NFZ może prowadzić do załamania płynności finansowej wielu placówek.

Konsekwencją tego będą – w pierwszej kolejności – zwolnienia pracowników, w dalszej zaś perspektywie, sytuacja ta doprowadzić może do załamania się polskiego systemu ochrony zdrowia

- podsumowują samorządowcy i dodają, że w związku z tym konieczne jest opracowanie tarczy antykryzysowej dla szpitali i natychmiastowe jej wdrożenie.

Zarząd podał też podstawowe punkty tarczy, które pomogą sytuację naprawić. To m.in.:

  • uwzględnienie skutków COVID-19 w obliczaniu sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w 2021 roku, zwłaszcza płacenie za gotowość udzielania świadczeń medycznych w związku z koniecznością ponoszenia kosztów stałych,
  • znaczący wzrost nakładów na ochronę zdrowia,
  • opracowanie i wprowadzenie jednoznacznych procedur postępowania dotyczących przyjęć pacjentów we wszystkich obszarach działalności leczniczej,
  • wprowadzenie obowiązkowych, finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia testów w kierunku COVID-19 dla wszystkich pacjentów, skierowanych do przyjęć planowych na leczenie szpitalne,
  • wypracowanie mechanizmów ochrony przed zwolnieniami personelu medycznego, zatrudnionego w podmiotach leczniczych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają