Poznaliśmy wyniki najnowszego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Metodologia badań była prosta: od 28 marca do 30 kwietnia uczniowie i nauczyciele głosowali na swoje szkoły. W tym roku ranking tworzyło ponad 2.000 placówek z całego kraju i ok. 14.000 uczniów. A wnioski? "Co trzecia osoba nie może w polskiej szkole czuć się bezpiecznie" - twierdzi Dominik Kuc, jeden z koordynatorów projektu. Jak wypadła Opolszczyzna? Przede wszystkim, wypadła... daleko poza TOP 10, bo na próżno szukać tam szkół z opolskiego. Wśród wszystkich szkół ponadpodstawowych, tylko dwie zostały okrzyknięte "przyjaznymi i zaangażowanymi". Na pierwszym miejscu... Kędzierzyn-Koźle!
Zobacz też: Opolskie drugim najbardziej homofobicznym regionem Polski. "Prezydent na razie na marsze nie chodzi, ale..."
Szkoły przyjazne LGBTQ+. W Opolu wyróżniona jedna szkoła
Z Opola wyróżniono tylko jedną szkołę: Publiczne Liceum Ogólnokształcących nr II. Niestety, do tej pory nie udało nam się skontaktować z dyrektorką placówki.
Szkoły przyjazne LGBTQ+. Szok na Opolszczyźnie? Pierwsze miejsce dla... Kędzierzyna-Koźla. Dyrektorka: "Nie obchodzimy tęczowych piątków. U nas to codzienność"
Na pierwszym miejscu w województwie opolskim znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza z Kędzierzyna-Koźla. Autorzy rankingu podkreślają, że "szkoły przyjazne" to takie, które "nie dyskryminują ze względu na tożsamość płciową czy orientację psychoseksualną, a więc nie wykluczają osób queerowych z wydarzeń szkolnych, takich jak studniówka (np. chłopak może przyjść na nią z chłopakiem), dbają o to, czy uczniowie i uczennice są chronione przed przemocą słowną i fizyczną; rozumieją, że do osób transpłciowych zwracamy się ich zaimkami i imieniem, zapewniają dostęp do edukacji równościowej i antydyskryminacyjnej, w których obchodzenie Tęczowego Piątku nie jest niczym strasznym". Sprawdziliśmy to. Czym zasłużyła sobie szkoła z Kędzierzyna-Koźla?
- Jestem dumna, że uczennice i uczniowie w szkole czują się bezpiecznie, co znalazło odzwierciedlenie w rankingu. Nie podejmujemy żadnych konkretnych działań, natomiast traktujemy z szacunkiem każdego. Poszanowanie godności człowieka to jest wartość, na której budujemy 365 dni w roku, a nie tylko okazjonalne np. w tęczowy piątek. Szanujemy potrzeby naszych uczniów i uczennic. Przykładem może być, że nie mamy problemu zwracania się do osób, które nie identyfikują się ze swoją płcią biologiczną w formie takiej z jaką się identyfikują - mówi w rozmowie z SE.pl dyr. szkoły Małgorzata Targosz.
W 2020 r. w kozielskiej szkole pojawił się nawet pomysł powołania rzecznika ds. równego traktowania, ale funkcja okazała się zbędna. Bo - już istniejący - rzecznik praw uczniów traktuje osoby LGBT dokładnie tak samo, jak wszystkie inne.
- Na każdym kroku głosimy, że misją naszej szkoły jest towarzyszenie młodemu człowiekowi w rozwoju: życiowym, psychicznym, naukowym i społecznym. Nie pouczamy, towarzyszymy w smutkach, troskach. Dla mnie szkoła, w której godność jest wartością. Uczniowie to zauważają - puentuje.
Polecany artykuł:
Co do podium, w tym roku triumfują Warszawa, Poznań, Gdańsk, Toruń i Lublin.