Ukraińcy już w szkołach. Opole nie czeka na rząd: Wystarczy oświadczenie

i

Autor: czasnaopole.pl/UM mat. prasowe Ukraińcy już w szkołach. Opole nie czeka na rząd: "Wystarczy oświadczenie"

Szkoły zapełniają się uczniami z Ukrainy. Opole nie czekało na rząd

2022-03-07 14:41

12 dni wojny i pierwszy milion uchodźców już w granicach Polski. Wraz z ogromnym, wciąż niewyczerpanym, napływem ludności samorządy i wolontariusze organizują pomoc, zajmując się gośćmi z Ukrainy i ich dziećmi. Tymczasem Sejm uelastycznia przepisy dot. przyjmowania ukraińskich dzieci do polskich szkół. Ale Opole nie czekało.

Opolskie Kuratorium Oświaty zbiera dane dot. liczby dzieci, które będą chętne podjąć naukę w regionie. Wstępne szacunki sugerują kilkadziesiąt osób, ale sytuacja jest dynamiczna: tylko dzisiaj wojewoda poinformował, że w przyszłym tygodniu do Opola przyjedzie 20 kolejnych autokarów z Ukraińcami uciekającymi przed wojną.

Bądź na bieżąco! Śledź sytuację na Ukrainie: WOJNA NA UKRAINIE: 7.03.2022. Trzecia runda negocjacji z Rosją. Czy Putin zatrzyma swoje wojska? [Relacja z wojny, 7 marca 2021]

Docelowo, we wtorek miało rozpocząć się posiedzenie Sejmu, podczas którego głosowano by projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowe prawo ma rozwiązać problem pracy, kształcenia i legalności pobytu Ukraińców w Polsce. Ale posiedzenie przyspieszono i już dziś premier Mateusz Morawiecki przekazał, że rząd przyjął specustawę, w myśl której ukraińscy uchodźcy będą mogli zostać w Polsce 18 miesięcy, z możliwością przedłużenia tego terminu o kolejne 3 lata. Sprecyzowano też wsparcie finansowe, wojewodowie rozdysponują je pomiędzy samorządy właśnie na poszerzenie dostępu do edukacji.

Opole nie czekało na decyzje rządu. Pierwsze dzieci już na lekcjach

Specustawę przegłosowano w poniedziałek, ale do tego czasu Opole już zajęło się najmłodszymi. Ukraińskie dzieci dołączyły do szkół. - Odformalizowane jest przyjmowanie, czy to do przedszkoli, czy szkół, bo wystarczy oświadczenie rodzica albo opiekuna o ilości lat szkolnych i wtedy na podstawie tego dziecko jest przyjmowane do odpowiedniej klasy - precyzuje Michał Siek, opolski kurator. Na razie w klasach 1-3 obowiązuje limit 25 osób, ale nauczyciele już sygnalizują potrzebę rozszerzenia ciasnych norm.

Zobacz też: Na zlecenie Putina powstała lista "wrogich państw". Jest na niej Polska. Kto jeszcze?

Hakerzy uderzają w Rosję

Według danych ministerstwa edukacji większość dzieci, które trafiają do polskich szkół zna język, ale przygotowano też rozwiązanie dla wyłącznie ukraińskojęzycznych. Szkoły, także te w Opolu, tworzą specjalne grupy, oddziały przygotowawcze, które pomogą wejść w nowy rok szkolny. - Liczebność w tych oddziałach dotychczas wynosiła 15 osób, będzie zwiększona do 25. W tym oddziale liczba godzin tygodniowo to od 20 do 26 - dodaje Siek.

Warto zaznaczyć, że wśród setek uchodźców nie wszyscy traktują Polskę czy region opolski jako miejsce docelowe. Niektórzy przyjechali tu do rodzin i bliskich, inni pojadą dalej. Według danych na poniedziałek (07.02.22) Opolszczyzna już powiększyła się o ok. 700 osób.

Sonda
Jak oceniasz pomoc rządu dla Ukrainy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki