W trzech miastach województwa opolskiego: Grodkowie, Prudniku i Otmuchowie w parkach miejskich zainstalowano nowe oświetlenie sterowane przy pomocy "czujników reagujących na obecność przechodniów w ich sąsiedztwie". Domyślnie pracuje w trybie spoczynku, co - według przedstawicieli spółki - pozwala oszczędzić do 90 proc. energii.
- Zainstalowane oświetlenie działa w dwóch wariantach, domyślnie pracując w trybie spoczynku. Jednak gdy zapada zmrok, ledowe oprawy zapalają się automatycznie, świecąc z niewielką mocą i pobierając tym samym niewielką ilość prądu. Jeśli jednak w zasięgu czujników ruchu pojawi się człowiek, dwie lub trzy najbliższe lampy natychmiast osiągają pełną moc, dokładnie oświetlając otoczenie. Kiedy pieszy minie lampę, ta po przekroczeniu zadanego na sterowniku czasu ponownie przechodzi w tryb czuwania, a redukcja mocy może sięgać nawet 90 proc. W konsekwencji, w najbardziej optymalnym ustawieniu instalacja oświetlenia nadążnego może przynieść oszczędności nawet na poziomie 90 proc. dotychczasowych kosztów ponoszonych przez samorząd z tytułu zużycia energii elektrycznej - czytamy w komunikacie.
Park Miejski w Prudniku:
Znajdziemy tam 22 nowoczesne słupy kompozytowe zwieńczone energooszczędnymi oprawami LED typu parkowego. Każda z lamp legitymuje się mocą 55 kW.
Aleja Dębowa w Otmuchowie:
28 podobnych urządzeń rozświetla Aleję Dębową w Otmuchowie.
Park Milenijny w Grodkowie:
instalacja oświetlenia nadążnego składa się z 10 słupów i 10 opraw LED o mocy 65 k w stylizowanych na zabytkowe latarnie parkowe.