Smog w Opolu. Jaka jakośc powietrza w Opolu?

i

Autor: Michał Korbański

TRAGICZNA jakość powietrza w Opolu. Ta mgła to SMOG! Normy przekroczone o 400 proc.!

2020-01-17 10:00

W piątek, 17 stycznia w Opolu pojawiła się gęsta mgła. Okazuje się jednak, że zimowe zjawisko pogodowe niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo. W kropelkach wody unoszą się pyły zawieszone, a normy są kolosalnie przekroczone!

Czy w Opolu 17.01.2020 r. jest smog?

Wieczorem (16 stycznia) wydano ostrzeżenie pogodowe o gęstych mgłach w wielu województwach w całym kraju, w tym na Opolszczyźnie. Temperatura w nocy spadła, przez co rano drzewa i samochody zostały skute przez lód. Okazało się jednak, że "mleko" przyniosło ze sobą smog.

Gdzie jest najgorzej?

Na terenie całego Opola normy pyłu PM10 są przekroczone o nawet 458 proc! Najgorzej w Opolu jest na osiedlu Malinka, Kolonii Gosławickiej i w samym centrum.

Co wchodzi w skład smogu?

Pył zawieszony drobny (PM10 i PM2,5)

To najbardziej powszechne zanieczyszczenia związane z tzw. niską emisją. Pochodzą ze spalin samochodowych, z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie odbywa się złej jakości węglem, i w piecach o niskich parametrach grzewczych.

W skład pyłu zawieszonego wchodzą m.in. drobiny siarki, metali ciężkich, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny (najgroźniejsze ze znanych człowiekowi substancji!) oraz różne alergeny. Pył zawieszony jest tak bardzo drobny, że nie można go dostrzec gołym okiem.

Dociera do pęcherzyków płucnych, a stamtąd trafia do krwiobiegu. Wdychanie go zwiększa zagrożenie wystąpienia przewlekłej zaporowej choroby płuc, nasila objawy chorób płuc, astmy, egzemy i chorób serca. Przebywanie w smogu zwiększa podatność na infekcje dróg oddechowych, powoduje zapalenie spojówek oraz nosa i gardła.

Na sobotę (18 stycznia) i niedzielę (19 stycznia) prognozowane są opady. Jeśli Opole spłucze deszcz, jakość powietrza może się poprawić.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają